DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Goldman Sachs: Maske tasarrufu ABD ekonomisinden yüzde 5’lik kaybı siler

Goldman Sachs: Maske tasarrufu ABD ekonomisinden yüzde 5’lik kaybı siler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Memleketler arası yatırım bankası Goldman Sachs maske tasarrufunun yalnızca COVID-19 salgının yayılmasını engellemeye yardımcı olmadığını, ekonomiye de eği olduğunu ortaya koyan bir araştırma yayımladı.

Maske tasarrufunun ülkenin en önemli tartışma korusu haline geldiği Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Tom Hanks üzere ünlülerin verdiği iletilerle maske tasarrufunu yaygınlaştırmaya çalışırken bir adım da küresel yatırım bankası Goldman Sachs’ın araştırma ünitesinden geldi. Bankanın ekonomist takımına nazaran, “dünyanın geri kalanından farklı olarak siyasallaşan ve ABD’yi kutuplaştıran maske tasarrufu zarurî hale gelirse GSYİH’dan yüzde 5’lik kayıp kurtarılabilir.”

Maske tak, ekonomi kapanmasın

Goldman Sachs araştırma ünitesince hazırlanan raporda maske tasarrufunun ekonomideki muhtemel kapanmalara engel olacağı için ABD milli gelirinden yüzde 5’lik kaybı kurtarabileceği belirtiliyor.

Araştırmaya nazaran, birleşik hükümetçe kamusal ortamlarda maske tasarrufunu farz hale getiren bir talimatname çıkarılması halinde, yeni vakaların artış orantısı yüzde 1.6’dan yüzde 0.6’ya inebilir. Maske mahalline ekonomi kapatılarak alınacak bir önlem ise bu orantısı fakat yakalayabileceği üzere GSYİH’dan yüzde 5’lik bir azalmaya sebep olacak. Yani maske tasarrufu salgının yayılmasını denetim altına almakla birlikte ekonomi açısından işletmelerin kapanmasından çok daha az zarar verecek.

Maske ABD’lileri kutuplaştırdı

Raporda, Amerika Birleşik Devletleri’nin yüz maskesi takma konusunda öteki ülkelerden farklı olduğu da belirtiliyor. Maske tasarrufuyla bir vadedir barışık olan Asya pandemi sürecinde de yaygın olarak maske kullanırken Avrupa’da birçok ülke kamuya açık ortamlarda maske tasarrufunu mecburî hale getirildi. ABD’de ise bu mevzuda ne bir mecburilik ne de kültürel bir norm bulunuyor. Bilakis maske tasarrufu ABD’de son aşama kutuplaştırıcı ve siyasallaştırılmış bir husus.

Goldman Sachs araştırması yerelde getiren zorunlulukların maske tasarrufunu kademeli olarak artırdığını da ortayla koyuyor. Mecburilik getirilen mahallerde maske tasarrufu yüzde 25 artış göstermiş. Başkaca, artan maske tasarrufunun da salgının yayılma orantısını yüzde 25 üzere yüksek bir orantıda azalttığı belirtiliyor.

Trump, Biden’la dalga geçmişti

Başka yandan ABD’de maske takma konusunda nispeten farklı tatbikler kelam konusu. Kimi eyaletler bu husustaki talimatlara çok fazla direnç gösterirken Florida’da maske ile ilgili zorlamaların anayasal hakları ihlal ettiğini argüman eden davalar görülüyor. Maske takmayı bir tıp zulüm olarak gören Teksas’ta kızgın protestolar görülmüş, Başkan Trump, eski başkan yardımcısı Joe Biden’la maske taktığı için alay etmişti.

Sair yandan ulusal seviyede maske takmaya karşı direnç düşük görünüyor. Yakın tarihli bir New York Times-Siena Koleji anketi, kişilerin yüzde 54’ünün kalabalığa karışma durumunda her zaman maske taktığını, yüzde 22’sin genellikle taktığını, sair bir yüzde 22’nin de nadiren ya da asla maske takmadığını ortaya koyuyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çin, BM Silah Ticareti Anlaşması’na katılıyor