a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Gazze’de 6 bebekten 1’i şiddetli yetersiz beslenmeyle gayret ediyor

Gazze’de 6 bebekten 1’i şiddetli yetersiz beslenmeyle gayret ediyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi’nin kuzeyinde 2 yaşın altındaki 6 bebekten 1’inin şiddetli yetersiz beslenmeyle çaba ettiğini açıkladı.

UNICEF, Gazze’de Besin Hassasiyeti ve Durum Tahlili başlıklı raporunu yayımladı. Raporda, haftalardır yardımın neredeyse büsbütün kesildiği Gazze Şeridi’nin kuzeyinde durumun önemli olduğu belirtildi. Kuzeydeki barınma ve sıhhat merkezlerinde yapılan beslenme taramalarında 2 yaşın altındaki her 6 bebekten 1’inin (kuzeydeki çocukların yüzde 15,6’sı) şiddetli yetersiz beslenmeye çaba ettiğinin tespit edildiği vurgulandı. Çocukların yüzde 3’ünün hayati tehlike oluşturacak biçimde çok zayıfladığı, acil tedavi edilmediği takdirde tıbbi komplikasyon ve mevt riskiyle karşı karşıya olduğu tabir edildi. Bilgilerin Ocak ayına ilişkin olduğu, bugün durumun daha da vahim olduğu aktarıldı.

REFAH OPERASYONUNUN ENGELLENMESİ ÇAĞRISI

Yardımın daha fazla olduğu Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Refah kentinde taramalarda ise 2 yaşın altındaki çocukların yüzde 5’inin şiddetli yetersiz beslenmeyle uğraş ettiği tespit edildi. Raporda, “Bu, insani yardıma erişimin gerekli olduğunu ve en makûs sonuçların önlenmesine yardımcı olunabileceğinin açık bir kanıtıdır” sözleri kullanıldı. Birebir vakitte Refah’a planlanan kara operasyonunun engellenmesi daveti yapıldı.

AÇ VE SUSUZ GAZZELİLER ORTASINDA HASTALIK RİSKİ YÜKSEK

Gıda, su, sıhhat hizmetlerinin tasa verici boyuttaki yetersizliği nedeniyle Gazze Şeridi’nde yetersiz beslenmenin artmaya devam etme riskinin yüksek olduğu söz edilerek, “2 yaşın altındaki çocukların yüzde 90’ı, gebe ve emziren bayanların ise yüzde 95’i önemli besin yetersizliğiyle karşı karşıya. Aç, susuz ve zayıf olan Gazzelilerin birçok hastalanıyor. Rapor, 5 yaşın altındaki çocukların en az yüzde 90’ının bir yahut daha fazla bulaşıcı hastalıktan etkilendiğini ortaya koyuyor. Son 2 haftada yüzde 70’inde ishal görüldü, bu, 2022’deki düzeye kıyasla 23 kat artışa denk geliyor” denildi.

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Suudi Arabistan, birinci defa hoşluk müsabakasına katıldı