a
  • Haberyum
  • Magazin
  • Gastronomi kenti Hatay’ın yeni lezzeti ‘Expo Kebabı’

Gastronomi kenti Hatay’ın yeni lezzeti ‘Expo Kebabı’

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Kentler Ağı”na dahil edilen ve EXPO 2021’e mesken sahipliği yapacak olan Hatay’da, endemik bitkilerin harmanlanmasıyla hazırlanan ‘Expo Kebabı‘yla kentin tanıtımı yapılacak.

Sahip olduğu onlarca çeşit yemek, meze ve tatlısıyla isminden laf ettiren Hatay mutfağı, yeni lezzeti Expo Kebabı’yla da damaklara hitap edecek.

Gelecek yıl “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla düzenlenecek EXPO’ya hazırlık kapsamında sunuma hazırlanan yeni lezzet, kentin yanı sıra bitki çeşitliliğinin tanıtımına da ek sağlayacak. 

Hatay Büyükşehir Belediyesi gastronomi girişim eksperi ve mutfak şefi Celil Erkan, kentin gelecek yıl çok kıymetli bir tertibe mesken sahipliği yapacağını hatırlattı.

Bu tertibe hazırlıkların her meydanda sürdüğünü belirten Erkan, “Kentimizin endemik bitki ve yemek çeşitliği bilinmektedir. Bu iki özelliği birleştirip kuzu eti, zahter, maydanoz, nane, dereotu, sarımsak, havuç ve çeşitli baharatlar kullanılarak ‘Expo Kebabı’nı ortaya çıkardık” diye konuştu.

Erkan, kebabın, yeniden kente has firik pilavı ve hazırlanan hususî sosla sunulduğunu söz ederek, Hatay’daki yaklaşık 600 lezzete bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

‘Expo Kebabı’nın yapılışından sunumuna kadar kullanılan her gerecin yöreye ilişkin olduğunu vurgulayan Erkan, şunları kaydetti:

“Kebabımız, mahsusen kuzu eti ile endemik bitki olan zahterin birleşimiyle ortaya çıkan bir lezzettir. Hedefimiz, Hatay yöresinde yetişmiş, kendimize ilişkin eserlerden yeni bir yemek yapmaktı. Yeni lezzetimiz tüm Türkiye ve yerküre mutfağına Hatay’dan armağan olsun. Eserin kentin hem EXPO hem de lezzetlerinin tanıtımına şık ekler sağlamasını temenni ediyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tarkan’ın kuzeni Cenk Tevetoğlu soyadını değiştirdi