a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Fransa’dan belirti göstermeyen korona taşıyıcılarını saptamak için geniş çaplı test kampanyası

Fransa’dan belirti göstermeyen korona taşıyıcılarını saptamak için geniş çaplı test kampanyası

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Le Monde gazetesine konuşan Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, başşehir Paris’i de içeren Ile-de-France nahiyesinde yaşayan 1.3 milyon bireye hiçbir belirti göstermese bile test yapılacağına dair belge gönderileceğini söyledi. 

Bilmeden virüs bulaştıran asemptomatik (belirtisiz) taşıyıcıları saptamak istediklerinden öncelikle daha önce salgının yaygın olduğu çevrelere yakın yaşayanlara test uygulayacaklarını belirten Veran, bu testlerin kimseye daha önce virüs bulaşıp bulaşmadığını değil, halihazırda enfekte olup olmadığını belirleyeceğine dikkat çekti. 

Sağlık Bakanı, Kovid-19’dan ağır bakımda yatanların en çok sayıda oldukları dahil Ile-de-France ile üç kesimde başlayacak pilot kampanya için “Bunun Fransa’nın istediği şeye karşılık gelip gelmediğini görmek için deneysel bir aşamadayız. Tahminen daha sonra deney öteki ortamlara de genişletilebilir” dedi. 

Bugüne dek Kovid-19’dan 29 bin 731 kişinin öldüğü Fransa’da can kaybı nispeti 24 saatte 11 ölüme düşmüş durumda. 

“Mart-nisandaki zirve durumunu geride bıraktık, fakat virüsü bitiremedik” diyen Veran, Fransızları kalabalık halde toplanmaktan ve riskli davranışlardan sakınmaları için uyardı. 

Pandeminin tepe noktasında sistematik test yapılmaması, istatistikçilerin enfekte olanların yalnızca gerçek sayısıyla ilgili modelleme yapabilmesine neden oldu. Veran, mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, Fransa’da test yapma sürecinde teori ile pratik arasında uçurum olduğunu, hekimin test yaptırması için reçete verdiği pek çok kişinin teste ulaşamadığını itiraf etmişti.

Gecikmeli de olsa test yapma kapasitesini artıran Fransa, mayıs ayında haftada 700 bin test yapma becerisine ulaştığını duyurmuştu.

Bugüne dek Fransa’da tabip reçetesi olana test yapılıyordu ve testler korona belirtileri gösterenlere ya da hastalananlarla teması olanlara tahsis ediliyordu 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hindistan’da şiddetli yağışlar sırasında yıldırım isabet eden 83 kişi hayatını kaybetti