fbpx
a
reklam
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Folik Asit (B9) Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Folik Asit (B9) Eksikliğinin Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Ispanak, folik asit (B9 Vitamini) bakımından en zengin besinlerden biridir. 100 gr ıspanak yaklaşık 150 mcg folik asit içerir; bu miktar yetişkin bir insanın günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık %38’ini karşılar. Yetişkin bir insanın günlük folik asit ihtiyacı 400 mcg’dir.

Folik Asit Eksikliği (B9 Vitamini Eksikliği)

Folik asit eksikliği yani B9 vitamin eksikliğinde en çok anemi, yani kansızlık, görülür. Bu durum, genellikle folik asit içeren gıdaların pek tüketilmemesinden kaynaklanır. Hamile kadınlar daha fazla folik asite ihtiyaç duyarlar. Hamilelerde folik asit ihtiyacı karşılanmazsa bebekte spina bifidaya neden olabilir ve aynı zamanda düşük riski artar.

Folik asit, kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların üretimi için gereken bir vitamindir. Folik asit eksikliğinde kansızlık ortaya çıkar.

Folik Asit Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliğinde aşağıdaki belirtiler görülebilir. Bunlar;

  • Yorgunluk
  • Enerji azlığı
  • Soluksuz kalma
  • Bayılacakmış gibi hissetme
  • Soluk beniz
  • Baş ağrısı
  • Nadiren ellerde ve ayaklarda uyuşma da görülebilir.

Folik Asit Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Genellikle folik asit bakımından zengin besin kaynaklarının yeterince tüketilmemesi folik asit eksikliğine neden olur. Bu da kansızlığa yol açar. Ayrıca hamilelerde bebeğin ihtiyacı nedeniyle folik asit ihtiyacı artar. Bunun folik asit tabletleriyle takviye edilmesi gerekir. Bazı hastalıklar folik asitin emilimini engeller. Bunun yanı sıra bazı ilaçların kullanımı da folik asitin bir kısmını olumsuz yönde etkiler, yani etkisiz hale getirir. Böyle durumlarda ilave folik asit kullanımı tavsiye edilir.

Folik Asit Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Folik asit eksikliği için mutlaka doktorunuz ile görüşün, gerekli testlerden sonra doktornuz size en iyi folik asit içeren tabletleri yazacaktır.

Anahtar kelimeler: Doktorların önerdiği folik asit, Hamilelik öncesi folik asit, Hamilelikte en iyi folik asit Markası, Hamilelikte folik asit, Folik asit ilacı, En iyi folik asit, Folik asit erkeklerde Ne ise yarar, Folik asit faydaları, folik asit, folik asit nedir, folik asit ne işe yarar, folik asit fiyat, folik asit ilaç, folik asit eksikliği, folik asit faydaları, en iyi folik asit, folik asit içeren besinler, folik asit nelerde var, folik asit eksikliği belirtileri, folik asit içeren gıdalar, hamilelikte en iyi folik asit markası, folik asit yan etkileri,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

3 Dakika da Fucicort Krem Ne İşe Yarar?

HIZLI YORUM YAP