DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Fatma Şahin: Salgında muvaffakiyetin sırrı sürece kişisi taraftan bakmak

Fatma Şahin: Salgında muvaffakiyetin sırrı sürece kişisi taraftan bakmak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Yöneticisi Fatma Şahin, Avrupa Belediyeler ve Nahiyeler Kurulu (CEMR) tarafından yeni tip Corona Virüs (COVID-19) Salgını’nın sonuçlarının kıymetlendirilmesi ve tecrübe paylaşımı için düzenlenen içtimaya katıldı. 

Büyükşehir Belediye ve TBB Yöneticisi Fatma Şahin, CEMR tarafından düzenlenen “Avrupa Belediyeleri’nin Karşılaştığı COVID-19 Buhranı ve Sonuçları” içtimasına telekonferans prosedürüyle katıldı. Tecrübelerin paylaşıldığı içtimada Yönetici Şahin’in yanı sıra konuşmacı olarak İngiltere Belediyeler Birliği Yöneticisi Cllr James Jamieson, Sceaux Belediye Lideri Philippe Laurent ve Selanik Belediye Yöneticisi Konstantinos Zervas katıldı. Içtimada salgın sürecinde yaşanan zorluklar ve hizmet anlayışında yapılan değişikliklere değinilirken Yönetici Şahin, Gaziantep ve Türkiye’de ki yapılan başarılı çalışmalardan bahsetti. Şahin, Türkiye’nin lokal ve merkezde süreci nasıl yönettiğini detaylandırarak, “İnsani bakışla biz bu süreci yönettiğimiz için başarılı çıktık. Bu kentte ve memlekette kullanılan prosedürün bütün Dünya’da kullanılması gerektiğini görüyoruz” dedi.

ŞAHİN: KAMU VE HUSUSIDE BÜTÜN TALEBİ SÜRATLI BİR FORMDA KARŞILADIK

Telekonferansta Türkiye’nin pandemi sürecinde olumlu ayrışmasında güçlü liderlik, sıhhat sistemi ve altyapısı, merkez ile mahallî arasındaki uyum, dayanışma üzere hususlardaki yönettiği kararlı siyasetlerden bahsederek, “ Global bir meseleyle karşı zıdda kalınca ulusa bir savaş başlattık. Yerküre sıhhat örgütü pandemi ilan ettiği anda devletimizde bilim konseyi kurulmuş, sıhhat bakanlığımızın başkanlığında bilim heyetinde çıkan raporlar genelgelere, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ilgili bütün bakanlarımız aracılığıyla dönüştürüldü. Binaenaleyh Türkiye’nin bu süreçte müspet ayrışması sağlanarak hem mevt, hem vaka sayısında Yerküre ortalamasının çok altında olmuştur. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bizim 14 kuralı halkımıza çok düzgün öğretilmesi, kentin dezenfektesi, çevre yardımların sistemli bir biçimde verilmesi üzere hususlarda yoğunlaştık. Kişisi merkeze alarak çevre devlet hususlarında güçlü çalışmalar yapıldı. Kentimizde ve memleketimizde bu süreçte ‘Benim yardıma gereksinimim var’ diyen her vatandaşa ulaşıldı. Gözetici önleyici önlem dedik ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi maske üretti. Kent ayrıyeten büyük bir kumaş üretim tarafı. Kumaşa rahat ulaşınca süratli bir formda maske ürettik. 15 milyon maskeyi vatandaşımıza süratlice dağıttık. Ateşölçerlerle risk olan heryerde halkımızın ateşini ölçtük ve yüksek ateşi olanları sıhhat sistemine yönlendirdik. Toplu taşımalarda çevre uzaklık, koltuk boşaltma, yüzde 50 kapasiteye düşme üzere değerli kararlar aldık. Kamu ve hususide bütün talebi süratli bir formda karşıladık” diye konuştu.

SALGIN BİZİM EN KUVVETLİ OLDUĞUMUZ NOKTALARI GÖSTEREN BİR VAKIT OLDU

Süreçte “Akıllı şehirler” in ehemmiyetinin arttığının altını çizen Şahin,  “Vatandaşların belediyeye gelmeden hizmet almasını sağlaması için kurulan interaktif bir modelle nereden bize ulaşırsa ulaşsın vatandaşa interaktif vereceğimiz bir dijital altyapıyı oluşturduk. Belediye bünyesinde bütün çalışmalarımızı sanal ortamda meskene taşıdık. ‘Evde Hayat Var’ sloganıyla bir hatunun, bir evladın, bir ailenin çevre neye gereksinimi varsa hepsini sanal ortamda meskenlere taşıdık. Halkımızın konutta kaldığı süreçte daha çokça kitap okumasını, daha ziyade belediye bünyesindeki atölyelerden yararlanmasını sağlayacak değerli çalışmaların altyapısını oluşturduk. Yeni yerkürede artık güçlü devlet tarifinin değiştiğini, sadece kişi başına düşen ulusal gelirin yetmediğini, sağlıklı kentler kurulması, tedarik zincirinin güçlü oluşturmanın ve besin güvenliğini temin edilmesi gerektiğini gösteren, bizim açımızdan bizim en kuvvetli olduğumuz noktaları gösteren bir hengam oldu. Aslında Birleşmiş Milletler’in ekonomik kalkınma ile birlikte kişisi ve çevresel kalkınmanın ne meale geldiğini pandemi sürecinde gördük. Yeni olağanda hem kentin buradan ekonomik olarak üretimin sağlıklı bir biçimde devam etmesi gerekiyor. Kültür ve turizm kentiyiz. Antik kentlerimiz var, gastronomide lezzetin başkentiyiz. Bu güçlü tarafımızı devam ettirmek için eğitim ve sertifika programlarına başladık. Bunun ahir bir kampanyaya dönüştürdük. Hem sağlıklı bir formda ömrümüzü devam ettirmeye, hem de iktisadımızı güçlü tutacak her türlü önlemi alıyoruz. Mahallî idarelerin yaptığı bu çalışmalar Türkiye’de ki mahallî idarelerin ne kadar güçlü olduğu, ne kadar sahih formda işine baktığı ve buradan halkımızın bundan ne kadar memnuniyet duyduğunu gösterdi” dedi. 

ÇEVREYİ VE KIŞISI MUHAFAZAMIZ GEREKİYOR

Başka devlet belediyeleri ile birlikte daha çok bir araya gelinmesi gerektiğini anlatan Şahin şunları söyledi: “Buradan çıkan sonuçla Avrupa Birliği ve belediyeler birliğinden ortak meselelerimize ortak tahliller bulma konusunda iradeyi sağlama ve mahallî idarelerin bu büyük sıkıntıyla baş ederken yeni girişimlerin ortaya çıkması lazım. Çevresel, toprak ve besin girişimlerinin daha da güçlenmesi gerektiğini görüyoruz. İşin özü, toprağımızı, suyumuzu, havamızı, tabiatı, çevreyi ve kişisi himayemiz gerekiyor. Kişisi bakışla biz bu süreci yönettiğimiz için başarılı çıktık. Bu kentte ve devlette kullanılan usulün bütün Dünya’da kullanılması gerektiğini görüyoruz. Bütün tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Milletvekili Esin Kara: ‘LPG konusunda her alanda alınması gereken önlemler bulunmaktadır’