a
  • Haberyum
  • Teknoloji
  • Evlatlar internetten tanıştığı yabancılarla telefonlarını paylaşıyor

Evlatlar internetten tanıştığı yabancılarla telefonlarını paylaşıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hem çevrimiçi hem de gerçek dünyada güvenliğin ne kadar değerli olduğu her zamankinden daha fazla anlaşıldı. Koronavirüs salgını, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca aileyi toplumsal arayı benimsemeye ve buna bağlı olarak dış dünya, arkadaşlar ve aile ile iletişim kurmak için internet özellikli cihazlara güvenmeye zorladı. Eğitime çevrimiçi devam eden ve arkadaşlarıyla çevrimiçi iletişim kuran çocukların internette geçirdikleri vadenin arttığına dikkat çeken Bitdefender Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, bu nedenle anne ve babaların daha dikkatli olmaları gerektiği ihtarında bulunuyor.

İnternetin, çocuklar ve eğitim materyalleri için çok çeşitli sefalı aktiviteler sağlayabildiğini belirten Akkoyunlu, “Ancak çocukların teknolojiyi ebeveynlerinden daha düzgün kullanmaları nedeniyle ebeveynler çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini denetim etmekte ehliyetsiz kalıyorlar.” tabirlerinde bulunuyor.

Siber Güvenlik Eğitimi İçin Yaş Aralığı Nedir? 

Yeni yürümeye başlayan evladınızın hangi pratiklere ve oyunlara eriştiğini denetim edebiliyorken genç yaştaki çocukların çevrimiçi etkinliklerini denetim etmek biraz daha sıkıntı olabilir. Ekran mühleti arttıkça riskler de artıyor. Bu nedenle gençlere toplumsal medyada ve internette zaman geçirirken nasıl inançta kalabileceklerini öğretmek kıymetlidir ve bu ne kadar erken yaşta olursa o kadar yeterlidir.

Her 5 çocuktan 3’ü meskenlerinde internet tabanlı cihazlar kullanıyor ve 8 – 18 yaş arasındaki çocuklar, haftada yaklaşık 45 saat internette zaman harcıyorlar. Koronavirüs pandemisi nedeniyle konutta geçirilen müddet arttığı için bu sayılar da artış gösteriyor.

Akkoyunlu, dijital dünyadan gelebilecek tehlikeleri sıralarken bu durumlara karşı anne ve babaların neler yapması gerektiğini paylaşıyor.

Bir gönderi paylaşmadan evvel iki kez düşünün. Hem yetişkinlerin hem de çocukların günlük aktivitelerini, beğendiklerini, fikirlerini, günlük özçekimlerini ve medyalarını yayınladıkları bir toplumsal medya çağında yaşıyoruz.

Çevrimiçi olarak bir şeyler yayınlamak yahut paylaşmak gençlere zararsız gelebilir. Gelgelelim, dijital dünyanın nasıl çalıştığını açıklamanız gerekiyor. Bir fotoğraf çevrimiçi bir mecrada yayınlandığında, silinse dahi sonsuza kadar çevrimiçi mecrada kalıyor. Evlatlarınıza, toplumsal medyada paylaşım konusunda dikkatli olmalarını söyleyin ve sırf arkadaşları tarafından profillerinin görülebilmesi için saklılık ayarlarını değiştirin.

Yabancılar konusunda uyarın. Çevrimiçi popülerlik ve geniş bir arkadaş listesi, mahsusen gençler için trend haline geldi. Bununla birlikte dijital dünya, emniyetli bir kişi yahut arkadaş olarak kendilerini tanıtan siber hatalılar tarafından sıklıkla istismar edilen bir çeşit anonimlik de sağlayabilir.

Evladınıza, yabancılarla yapılan rastgele bir çevrimiçi iletişimde al çizgiler oluşturması gerektiğini hocayız değerlidir. Bunun en güzel ve en kolay yolu ise ileti isteklerini göz arkası etmeleridir. Onlara kiminle arkadaş oldukları konusunda temkinli olmalarını söyleyin ve maruz kaldıkları kimi riskler hakkında açık bir iletişim kurun.

Yapılan yeni bir araştırma 4. – 8. sınıflarda okuyan çocukların %40’ının çevrimiçi bir yabancıyla konuştuğunu ortaya koydu. Daha da tasa verici olan ise, %53’ünün bu şahıslarla telefon numaralarını paylaştığı, %30’unun yabancı şahıslarla mesajlaştığı ve %15’inin tanımadığı biriyle buluşmaya çalıştığı olarak öne çıkıyor.

Siber zorbalara karşı yanında durun. Siber zorbalığın çocuklar üzerinde önemli ruhsal tesirleri olabilir. Siber zorbaların kullandığı en yaygın taktikler arasında istenilmeyen tefsirler yazmak, söylentileri yaymak, tehdit etmek ve velev çevrimiçi itibara zarar vermek için uydurma bir hesap açarak taklit etmek mekan alıyor.

Toplumsal medyadaki siber zorbalar, çocuklar üzerinde ruhsal tahribat yaratıyor. Bu nedenle çevrimiçi ortamda taciz edilen evladınız bu husus hakkında sizinle konuşmak için gereğince rahat hissetmelidir. Evladınıza yardımcı olun ve siber zorbaları derhal çevrimiçi platformlara yahut mahallî yetkililere bildirin.

Çevrimiçi alışverişlerde nasıl inançta kalacaklarını anlatın. Yeni bir rapora nazaran, 13 – 18 yaş arası çocukların yaklaşık %20’sinin kredi kartı var. Sorumlu bir halde alışveriş yaptıklarından emin olmak ve yalnızca sağlam web sitelerinde alışveriş yapmak, kimlik hırsızlığı yahut sahtekarlığının kurbanı olmalarını engelleyebilir. Gençlere çevrimiçi alışveriş yahut tatbik ya da oyun içi satın alımlar için kredi kartı kullanırken haberlerini saklamaları gerektiğini söyleyin. Şahsî haberlerini çevrimiçi ortamda paylaşmamaları gerektiği konusunda uyarın.

Çevrimiçi hesaplarının güvenliğini sağlayın. Birden fazla gencin aslında bir e-posta hesabı vardır ve bir platforma kayıt olurken ebeveyn rehberliği gerekmez. Evladınızı şüpheli irtibatlara tıklamaması yahut tanımadığı e-posta adreslerinden aldığı ekleri açmamaya ihtimam göstermesi konusunda bilgilendirmelisiniz. Bu sayede sırf hesap sahibinin hususî haberlerini korumakla kalmaz, tıpkı zamanda gayri aile üyelerinin kullanabilecekleri bir cihazı inançta tuttuğunuzdan emin olursunuz. Çevrimiçi hesapların inançlı şifreleri olması epeyce değerlidir. Birden fazla çocuk çevrimiçi oyunlar oynar ve hesaplar kurarak vesair oyuncularla etkileşime girerler. Lakin, done ihlallerinin tehlikeleri yalnızca finansal hesaplarla sonlu değildir ve rastgele bir kullanıcı data tabanı, siber hırsızlar için değerli bir kaynaktır.

Evladınıza şifreleri daima tıpkı tutmaması ve mümkünse iki faktörlü bir kimlik doğrulama usulünü etkinleştirmeleri gerektiğini söyleyin. Bununla birlikte çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ebeveyn denetimi içeren bir güvenlik tahlili edinebilirsiniz. Bitdefender Ebeveyn Denetimi, uygunsuz içerikleri handikaplar, internet erişimini muayyen saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini uzaktan görüntüleme imkanı sunar. 

Dijital çağda evladınızın çevrimiçi kimliğini korumak hakikaten epeyce kıymetlidir ve dijital tehditleri düşünen bir aile olmak epey çetin bir iştir. Lakin, uzun vadeli yararlar, göstermiş olduğunuz gayrete paha. En son güvenlik çözümleri ile cihazlarınızı şimdiki tutun ve bildiklerinizi arkadaşlarınızla, ailenizle ve yakın etrafınızla muhakkak paylaşın.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Meydanda çalışanlar hususî dizüstü bilgisayar serisi: Enduro