a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Evin depreme karşı güvenli olduğu nasıl anlaşılır?

Evin depreme karşı güvenli olduğu nasıl anlaşılır?

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı 10 vilayette hasara ve can kayıplarına neden oldu. Binlerce bina yıkılırken vatandaşların en çok merak ettiği hususların başında “Oturduğum konut sağlam mı, yıkılma riski var mı?” sorusu var.

Evinizi inceleyin

Türkiye’nin zelzele gerçeğiyle acı bir biçimde tekrardan yüzleştiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp “Bölgede binlerce bina yıkıldı. Kimileri sağlam gözüküyor olsa da çok riskli yapılar. O nedenle vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Öte yandan etraf vilayetler ve İstanbul’daki vatandaşlar da kendi meskenlerinin sağlamlığı konusunda tasa ediyor.

Bu noktada konutlarının sağlamlığını anlamalarının birkaç yolu bulunuyor. Binanın zelzele yönetmeliğine uygun olup olmadığı çok kıymetli.  Zemin etüd raporu, dış ve iç çatlaklar, daire ve binaya yapılan müdahaleler, kolon ve kirişlerde değişim de incelenmesi gerekiyor. Dere yatağında, sulu yerde, etrafına nazaran çukur yerlerde olan binalar çok tehlikeli” dedi.

Altında iş yer varsa dikkat!

Altında iş yeri bulunan binalara daha da dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Alp, “Hem son İzmir sarsıntısına hem de bu sarsıntıda gördük ki altında market, banka, spor salonu, mağazaların bulunduğu birçok bina yıkıldı. Zira bu iş yerleri, alanlarını büyütmek için kolonları kesebiliyor. O yüzden altında iş yeri olan binalar daha dikkatli incelenmeli. Yeniden tıpkı halde binaların bodrumuna da bakılmalı. Bodrumda rutubet olmamalı. Şayet varsa binanın su yalıtımı âlâ yapılmamış ve bunun sonucunda taşıyıcı sistemler paslanmış olabilir” diye konuştu. 

Risk raporu çıkarın

Alp, konutunu incelemek isteyenlere ayrıyeten şunları söyledi: “Evde kolon ve kirişlerin çatlak olup olmadığı denetim edilmeli. Bina dolgu ya da çamurlu yerdeyse risk vardır. Duvarlarda çatlak olup olmadığına, duvarın inceliğine, yamulmalara bakılmalı. Ayrıyeten Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilen kuruluşlar, belediyeler ve özel kurumlar tarafından riskli yapı tespiti yapılıyor. Şayet konutunuzu riskli görüyorsanız bir uzman çağırmalısınız. Binanın durumu, yerin tahlili, binanın fay sınırlarına olan yakınlığı ayrıntılı olarak incelenir. Son olarak binadan karot ve kesim alınarak risk raporu çıkarılır.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İzmirli seyyarın geliri depremzeye merhem olacak