a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Everest kokmaya başladı: Dışkılamak yasaklandı

Everest kokmaya başladı: Dışkılamak yasaklandı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dünyanın deniz düzeyi üzerindeki en yüksek dağı Everest, dağcıların bıraktığı dışkılarla kokmaya başladı. Gelen şikayetler üzerine harekete geçen Nepalli yetkililer, dağcıların Everest’e dışkı bırakmasını yasakladı. Artık Everest Dağı’na ve yakındaki Lhotse Dağı’na tırmanan dağcıların, ana kamptan dışkı torbaları satın alması gerekecek. Torbalar, dağcıların dönüşlerinde denetim edilecek.

“Şikayet alıyoruz”

Everest’in büyük bir kısmının yer aldığı Pasang Lhamu bölgesinin belediye lideri Mingma Sherpa yaptığı açıklamada, dağa tırmananların dışkılarını imha edilmek üzere ana kampa geri getirmek zorunda olduklarını duyurdu. Sherpa, “Dağlarımız kokmaya başladı. Kayaların üzerinde insan dışkılarının görüldüğüne ve birtakım dağcıların hastalandığına dair şikayetler alıyoruz. Bu kabul edilebilir bir durum değil ve imajımızı zedeliyor.” tabirlerini kullandı.

“Yaklaşık 3 ton dışkı olduğu kestirim ediliyor”

Sivil toplum kuruluşu Sagarmatha Kirlilik Denetim Komitesi (SPCC) Lideri Chhiring Sherpa ise, “Atıklar, bilhassa de ulaşamadığınız yüksek kamplarda büyük bir sorun olmaya devam ediyor.” dedi. Everest’in tabanındaki birinci kamp ile tepeye yanlışsız olan dördüncü kamp ortasında yaklaşık 3 ton insan dışkısı olduğunu iddia ettiklerini belirten Sherpa, “Bunun yarısının dördüncü kamp olarak da bilinen Güney Col’da olduğuna inanılıyor.” halinde konuştu.

Everest’e seyahat düzenleyen milletlerarası dağ rehberi Stephan Keck ise South Col’un “açık tuvalet” olarak ün kazandığını söyledi.

Everest’teki kirlilik sorunu

Dağcılar tırmanış dönemi boyunca dağcılar vakitlerinin büyük bir kısmını ana kampta yüksekliğe alışmaya çalışarak geçiriyor. Tuvalet muhtaçlığı için dışkıyı toplayacak varillerin bulunduğu başka çadırlar kuruluyor. Lakin tırmanmak üzere güçlü seyahate başlandığında işler zorlaşıyor ve birden fazla kişi tuvaletini kazdığı çukura yapıyor. Lakin karın az olduğu noktalarda tuvalet açıkta yapılıyor. Çok az sayıda kişi, dışkılarını biyolojik olarak parçalanabilen torbalarda geri getiriyor. Çok soğuklar nedeniyle Everest’e bırakılan dışkı tam olarak bozulmuyor.

Çöp ve kirlilik sorunun büyük olduğu Everest’te Nepal ordusu öncülüğünde her yıl düzenlenen paklık kampanyalarının sayısı da giderek artıyor.

Soğuklar nedeniyle Everest’e bırakılan dışkı tam olarak bozulmuyor.

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kuzey Kore önderi: Yok ederiz