a

Eski danışman Bolton’dan Trump’a karşılık

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Lideri Donald Trump ile eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın bu ay ahir yayımlanması planlanan “The Room Where It Happened: A White House Memoir” isimli kitabı hakkındaki tartışma devam ediyor.

Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, kendisi hakkındaki “2020 seçimlerinde Çin’in desteğini aradığı ve Çin’in siyasetlerini desteklediği” argümanlarını reddeden Trump, “Bolton bir yalancı. Beyaz Saray’daki herkes ondan nefret ediyor. Aslında hiç çok sevilen ve hürmet duyulan biri olmamıştı. Tanıdıkça hepimizin ona olan değeri daha da azaldı. Ben şahsen onun mecnun olduğunu düşündüm” demişti.

ABD Yöneticisi Donald Trump’a eski danışmanı John Bolton’dan yanıt niteliğinde bir açıklama geldi. Trump’ın kitabının yayımlanmasına beis koymasının anlamsız olduğunu belirten Bolton,”200 bin adet basılarak dağıtıma verildi. Ayrıyeten kitabın içeriği her mecrada yayınlandı artık engellemesi çok anlamsız. Dağıtıma verilen kitaplar ABD, Kanada ve Avrupa’ya gönderildi” dedi.

TRUMP’IN BOLTON’I MAKSAT ALAN AÇIKLAMALARI DEVAM EDİYOR

Fox televizyonunda Sean Hannity’nin programına telefonla bağlanan ABD Yöneticisi Donald Trump, Bolton’ın savlarına cevaben, “Bugüne kadar hiçbir ABD yöneticisi Çin ve Rusya’ya benim davrandığım kadar sert davranmamıştır” sözünü kullandı.

Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı hizmetine getirerek Bolton’a bir baht verdiğini belirterek, “Bolton, bu kitabı yazmakla kanuna karşı geldi. Bunlar üst seviyede zımnî haberlerdi ve bunları açıkladı” dedi.

TRUMP BOLTON’U YALANCILIKLA SUÇLADI

Bolton’ın kitabındaki argümanlara ait Wall Street Journal’a da konuşan Trump, Çin’e yönelik dış siyasetini savunurken, Uygur konusunda Çin’i desteklediği argümanlarını reddetti.

Bolton’ın, kendisinin Şi’ye Sincan Uygur Özerk Kesimi’ndeki yekuna kampları için destek verdiği savına, “Bu akıllıca değil” tabiriyle karşı çıkan Trump, bugün Çin’e bu bahiste yaptırım uygulanması için bir maddeyi da onayladığını anımsattı.

Trump, “Bolton bir yalancı. Beyaz Saray’daki herkes ondan nefret ediyor. Aslında hiç çok sevilen ve hürmet duyulan biri olmamıştı. Tanıdıkça hepimizin ona olan değeri daha da azaldı. Ben şahsen onun meczup olduğunu düşündüm” tabirlerini kullandı.

Bolton’ın kitabının Trump idaresinin yansısına neden olan bir kısmı basına yansımıştı.

Kitapta Bolton, Trump’ın, Çin Devlet Yöneticisi Şi Cinping ile yaptığı görüşmede çiftçilerin yüklü olduğu eyaletlerde 2020 seçimlerinde zafer kazanması için Çin’den büyük ölçüde Amerikan tarım eserleri almasını istediğini öne sürmüştü.

Başkaca Şi’nin Sincan Uygur Özerk Kesimi’nde neden Uygur Türklerini tuttukları kampları kurduklarını anlattığı ve Trump’ın da Şi’ye “Kampları kurmaya devam etmelisiniz, bu yapılacak sahih bir şey” dediğini tez etmişti.

Trump, bu kısmın basına sızmasının derhal akabinde Sincan Uygur Özerk Yeri’ndeki Uygur Türklerine yönelik ağırlık siyasetlerinden ötürü Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylamıştı.

Bolton, Trump’ın Çin merkezli ZTE şirketi ve Halkbank’a yönelik ABD’deki davalara da bu ülkelerin lehine sonuçlanması için müdahale etmeye çalıştığını argüman etmişti.

TRUMP VE MELANİA TRUMP’IN KAMERALAR ÖNÜNDE GERGİN ANLARI

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya Merkez Bankası neması tarihin en düşük seviyesine çekti