a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Erdoğan 14 Şubat’ta Mısır’a gidecek: Dikkati çeken Refah savı

Erdoğan 14 Şubat’ta Mısır’a gidecek: Dikkati çeken Refah savı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Şubat’ta Mısır’ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Sisi’yle bir ortaya geleceği tabir edildi.

Erdoğan ve Sisi’nin, 2013’ten sonra kopan ikili bağlantıları onarmak ve geliştirmek için görüşeceği kaydedildi.

Ziyaret resmi olarak duyurulmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen lakin mevzuyla alakalı Bloomberg’e bilgi veren Türk yetkililer, görüşmede, Gazze’deki Filistinlilere insani yardımların ulaştırılmasının ve savaşın sona erdirilmesinin ele alınacağını kaydetti.

Bir değerli başlık da Doğu Akdeniz olacak. Erdoğan’ın, ülkeler ortasındaki ikili ticareti derinleştirmenin ehemmiyetinden bahsedeceği ve Doğu Akdeniz’deki güç sınırlarına ait deniz yetki alanlarının sonlandırılması mutabakatını masaya getireceği aktarıldı.

Söz konusu ziyaret, 2013’ten bu yana Mısır’a yapılan birinci ziyaret olacak.

Mısır ve Türkiye, alakaları tekrar başlatmak için yaklaşık 2 yıldır görüşüyordu. Heyetler üzerinden başlayan görüşmeler sonucunda, en son Dışişleri Bakanları bir ortaya gelmişti.

Erdoğan ve Sisi ise, G-20 Tepesi ve Katar’ın mesken sahipliği yaptığı Dünya Kupası’nın açılış merasiminde bir ortaya gelmişti.

REFAH İDDİASI

Middle East Eye’a konuşan Türk yetkililer ise, Erdoğan’ın, 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinliye mesken sahipliği yapan Gazze’deki Refah Bölgesi’ni de Filistinlilere dayanak vermek maksadıyla ziyaret edebileceğini söyledi. Lakin, bu mevzuda alınmış kesin bir kararın olmadığı belirtildi.

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan 14 Şubat’ta Mısır’a gidecek: Dikkati çeken Refah tezi