a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ‘En büyük müttefikimize bu söylenmez’ İslam düşmanı bakan Ben-Gvir İsrail’i karıştırdı

‘En büyük müttefikimize bu söylenmez’ İslam düşmanı bakan Ben-Gvir İsrail’i karıştırdı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Aşırı sağcı Bakan, ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan röportajında Joe Biden idaresini eleştirdi.

Ben-Gvir, Donald Trump’ın bu yıl yapılacak seçimlerde tekrar lider olması halinde “İsrail’e Hamas’ı yok etmek için daha fazla özgürlük sağlayacağını” savundu.

Biden idaresinin İsrail’in savaş uğraşlarına ziyan verdiğini söyleyen Ben-Gvir, “Biden, İsrail’e tam dayanak vermek yerine Gazze’ye Hamas’ın eline geçen akaryakıt ve insani yardım göndermekle meşgul. Şayet Trump idarede olsaydı ABD’nin hali büsbütün farklı olurdu.” dedi.

Ben-Gvir, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin kitlesel göçüne ait ise “Gazze’dekileri mali teşviklerle dünyanın çeşitli bölgelerine istekli göçe teşvik ediyoruz, bu gerçek bir insani tahlil.” argümanında bulundu.

– BEN-GVIR’İN ABD AÇIKLAMALARI İSRAİL’DE REAKSİYON GÖRDÜ

Öte yandan Ben-Gvir’in, ABD Lideri Joe Biden idaresini eleştiren açıklamalarına İsrail’in dış ilgilerine ziyan verdiği gerekçesiyle İsrail siyasi etraflarından reaksiyon geldi.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, X toplumsal medya platformundan yaptığı açıklamada, “Bizim en büyük ve en değerli müttefikimizle bile uyuşmazlıklar olabilir ancak bunlar ilgili platformlarda ele alınmalı, medya araçlarındaki sorumsuzca açıklamalarla değil.” tabirlerini kullandı.

Ben-Gvir’in açıklamalarının İsrail’in stratejik alakalarına, devlet güvenliği ve içinde bulunduğu durumda savaş gayretlerine ziyan verdiğini söyleyen Gantz, Ben-Gvir’i iç güvenlik sıkıntılarıyla ilgilenmek yerine İsrail’in dış münasebetlerinde büyük ziyana yol açtığını belirtti.

İsrail’de ana muhalefet başkanı Yair Lapid de toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ben-Gvir’in, WSJ gazetesinde yer alan röportajının İsrail’in memleketler arası pozisyonuna, savaş uğraşlarına ve güvenliğine direkt ziyan verdiğini ayrıyeten Ben-Gvir’in dış siyasetten hiçbir şey anlamadığını ortaya çıkardığını vurguladı.

“NETANYAHU BEN-GVIR’İ DİZGİNLESİN”

Muhalefetteki Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi başkanı ve eski Başbakan Lapid, Ben-Gvir’in engellenmesi gerektiğini belirterek Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ise hükümetindeki aşırıcıları denetim altına alamadığını kaydetti.

– ÇOK SAĞCI BAKAN’DAN ABD’YE: MUZ CUMHURIYETİ DEĞİLİZ

Ben-Gvir, 31 Ocak’ta Meclis oturumunda yaptığı konuşmasında, hükümetin Hamas’la Gazze Şeridi’nde ateşkes ve esir takası mutabakatı yapmasına karşı olduğunu yineleyerek, bu hususta baskı yapan ABD’ye İsrail’in “muz cumhuriyeti olmadığı” karşılığını vermişti.

ABD’nin İsrail’e ateşkes ve esir takası muahedesi konusunda baskı yapmasını eleştiren Ben-Gvir, şunları söylemişti:

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

152’nci Filo, NATO’daki vazifesini 113’üncü Filo’ya devretti