DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Ekspres yol için ihale tarihi malûm oldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ile İzmir Otogarı arasında kent trafiğine girmeden irtibat sağlayacak tünel ve viyadük girişimini tamamlamak için peş peşe ihaleye çıkıyor. Birinci ihale 28 Temmuz’da yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca ile Bornova arasında açılacak “İzmir’in en uzun kara yolu tüneli” ile otogar ilişkisini sağlayacak viyadüklerin imalatını tamamlamak için kolları sıvadı. Projeyi yürüten firmanın işten çekilmesi nedeniyle yarım kalan inşaatların en kısa zamanda bitirilmesi için tekrar ihaleye çıkılıyor. Kent içi trafiği rahatlatacak, kent trafiğine girmeden Buca’daki Homeros Bulvarı’nı Işıkkent’teki İzmir Otogarı’na bağlayacak dev yatırım kapsamında ilk ihale 28 Temmuz’da gerçekleştirecek. Buca Onat Caddesi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Etraf Yolu Arası Irtibat Yolu Yapılması 1. Etap ikmal ihalesi kapsamında bin 850 metrelik güzergahta iki adet viyadük, iki adet alt geçit, bir adet üst geçit inşaatı tamamlanacak.

Sırada tünel ihalesi var

İhale sürecinin tamamlanmasının akabinde başlayacak imalat çalışmaları 400 günde bitecek. Büyükşehir, ayrıyeten yarım kalan tünel inşaatının süratle bitirilmesi için de aralık ayında ihaleye çıkacak. İzmir’in en uzun tüneli ’Buca-Onat Caddesi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Etraf Yolu Arası Ilişki Yolu Projesi’nin 2. etabı kapsamında inşa edilecek. Derin çift tüp tünelin uzunluğu 2,5 kilometre olacak ve iki gidiş, iki geliş yekun dört şeritli olarak hizmet verecek. Tünelin yüksekliği 7,5 metre, genişliği ise 10,6 metre.

Ne olmuştu?

Buca Onat Caddesi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Etraf Yolu Arası Temas Yolu Viyadük Yapılması ihalesini 45 milyon 284 bin 699 TL’lik teklif sunan Ezekar Yapı İnş. A.Ş.-Mapek İnş ve Tic. A.Ş. İş Iştiraki kazanmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent trafiği için kritik önem taşıyan bu büyük yatırım kapsamında tünellerle eşzamanlı olarak, otogara ilişki için iki viyadük, Kemalpaşa Caddesi ve Kamil Tunca Bulvarı kesişiminde ise iki adet taşıt alt geçidi ile etraf yolu otogar ilişkisi için bir adet taşıt üst geçidi imalatına başlamış viyadük çalışmalarının yüzde 68’ini tamamlamıştı. Lakin yüklenici firmanın 4735 Sayılı Kanun’un “Sözleşmelerin Tasfiyesi ve Devri” başlıklı muvakkat dördüncü unsuruna dayanarak işin tasfiyesi için müracaatta bulunması üzerine inşaat 2019 yılının ağustos ayında durmuştu. Yeniden birebir şekilde tünel ihalesini 109 milyon 900 bin 827 TL’lik teklif sunan HGG İnşaat Anonim Şirketi kazanmış, firmanın işin tasfiyesi için müracaatta bulunması üzerine yaklaşık 250 metresi tamamlanan tünel çalışmaları tekrar birebir tarihte durmuştu.

Kent trafiğine girmeden otogar

7.1 kilometrelik güzergah üzerindeki tünel ve viyadük girişimi ile Çamlık, Mehtap, İsmetpaşa, Ufuk Ferahlı, Ulubatlı, Mehmet Akif, Hürmet, Atamer, Çınartepe, merkez, Zafer, Birlik, Koşukavak, Çamkule, Meriç, Yeşilova ve Karacaoğlan mahalleleri aşılarak Bornova Kemalpaşa Caddesi’nden otogara temas sağlanacak. Homeros Bulvarı ve Onat Caddesi üzerinden İzmir’in en uzun tünelini geçen araçlar, kentin ağır trafiğine girmeden otogar ve etraf yoluna ulaşabilecek.

En uzun tünel

Buca Ufuk Mahallesi ile Bornova Çamkule arasında tamamlanacak 2.5 kilometrelik derin çift tüp tünel, birebir zamanda “tamamı kent hudutları içinde olan en uzun kara yolu tüneli” olma özelliğini taşıyacak. İzmirlilerin hala kullanmakta olduğu Bayraklı 1 Tüneli 320 metre, Konak Tüneli bin 674 metre, Bayraklı 2 Tüneli ise bin 865 metre uzunluğunda.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Evladı teslim olan baba, oğluna kavuşacağı anı bekliyor