a

EIA petrol fiyatı varsayımını düşürdü!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

EIA’nın “Şubat 2023 Kısa Devir Güç Görünümü Raporu”na nazaran, memleketler arası referans niteliğindeki Brent ham petrolün varil fiyatının bu yıl ortalama 82,42 dolar düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu sayı bir evvelki raporda 82,49 dolar olarak varsayım edilmişti.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatının da 77,68 dolar olacağı öngörülüyor. Kelam konusu sayı, geçen ay 77,99 dolar olarak öngörülmüştü.

EIA, Brent tipi ham petrolün varil fiyat varsayımını değiştirmeyerek gelecek yıl için 79,48 dolar, WTI ham petrol için de 74,98 dolar düzeyinde sabit tuttu.

Küresel petrol stoklarının OPEC+ üretim kesintileriyle bu yılın birinci çeyreğinde günlük ortalama 800 bin varil azalacağı, bu durumun ise petrol fiyatlarında üst istikametli baskı oluşturacağı varsayım ediliyor.

Rapora nazaran, global stokların yılın geri kalanında nispeten istikrarlı bir seyirde olacak ve petrol talebinde beklenen yavaşlamaya karşın üretim artmaya devam edecek. Böylelikle, gelecek yıl global petrol stoklarında da kademeli bir artış olacak.

Küresel petrol talebinin bu yıl günlük 2,71 milyon varil artarak günlük 102,42 milyon varile, gelecek yıl ise günlük 103,71 milyon varile ulaşması bekleniyor.

Küresel petrol üretiminin ise bu yıl günlük 550 bin varil artarak 102,3 milyon varil, gelecek yıl ise günlük 1,87 milyon varil artışla 107,17 milyon varil olması bekleniyor.

Bu yılın sonunda mevcut OPEC+ üretim kesintilerinin sona ermesiyle global arzın gelecek yıl 700 bin varil artacağı iddia ediliyor. Lakin Suudi Arabistan ve öteki OPEC+ ülkelerinin piyasaları dengelemek hedefiyle üretim kesintilerinin bir kısmını sürdürmek istemesiyle bu artış sınırlanabilir.

OPEC dışı petrol üretimin ise günlük 1,2 milyon varil artması bekleniyor. Kelam konusu artışta ABD, Kanada, Brezilya ve Guyana’nın başı çekeceği kestirim ediliyor.

Geçen yıl aralık ayında rekor bir düzeye ulaşan ABD’de, bu yıl için ham petrol üretimi aşağı taraflı revize edildi.

Buna nazaran, ülkenin üretiminin bu yıl günlük ortalama 13,10 milyon varil, gelecek yıl ise günlük 13,49 milyon varil olması bekleniyor.

Geçen ayki raporda bu sayılar bu yıl için günlük 13,21 milyon varil, gelecek yıl için ise 13,44 milyon varil olarak kestirim edilmişti.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdoğan açıklamıştı! Türkiye’ye yeni bir üs kuruluyor