a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Ege Üniversitesinden uzman ekip deprem bölgesinde incelemelerde bulunacak

Ege Üniversitesinden uzman ekip deprem bölgesinde incelemelerde bulunacak

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen şiddetli sarsıntıların akabinde tüm gücünü seferber eden Ege Üniversitesi; sarsıntı bahislerinde akademik çalışmalar yürüten bilim heyetini alanda incelemelerde ve tespitlerde bulunmak üzere zelzele bölgesine gönderdi. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Kısmında betonarme, çelik, yığma yapılar, geoteknik ve yapı materyalleri hususlarında çalışmalar yürüten uzmanlardan oluşan takım zelzelelerin bölgedeki mevcut yapılarda ve yerlerde neden oldukları etkiler hakkında araştırmalar yapacaklar. Heyetteki uzman inşaat mühendisleri, 30 Ekim 2020 tarihinde Kuşadası açıklarında meydana gelen ve Bayraklı’da yıkıma neden olan İzmir Sarsıntısında de çalışmalarda bulunmuşlardı.     

Asrın en büyük felaketleri ortasında gösterilen ve merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ardışık iki sarsıntıya müteakiben birebir ve nakdi yardım kampanyası başlatarak sıhhat takımını çabucak bölgeye gönderen Ege Üniversitesi, artık de sarsıntı bölgesindeki yapılarda incelemelerde ve tespitlerde bulunmak üzere Mühendislik Fakültesi İnşaat Kısmı öğretim elemanlarından oluşan bilim takımını bölgeye yolcu etti.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemiz, tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. Akademik ve idari çalışanlar ile öğrencilerimizden gelen yardım gereçlerini sarsıntı bölgesine ulaştırmayı sürdürüyoruz. Ege Üniversitesinin istekli sıhhat takımı de zelzelenin çabucak akabinde bölgeye intikal ederek depremzedelere sıhhat hizmeti sunmaya başladı. Sarsıntı bölgesinden takviyesini esirgemeyen üniversitemiz mensupları bölgedeki vatandaşların gereksinimlerinin karşılanması için tam bir seferberlik ruhu ile hareket ediyorlar. Bugün de bölgede hasar tespiti yapmak, incelemelerde bulunmak üzere betonarme yapılar, geoteknik, ulaştırma, yapı işletmesi ve gereçleri ile yer mekaniği hususlarında akademik çalışmalar yürüten bilim heyetini bölgeye uğurluyoruz.  Sarsıntının birinci dakikasından itibaren insanüstü bir uğraşla kesintisiz vazife yapan kurtarma gruplarına, sıhhat çalışanına, yardım davetlerine dayanak olan ulu istekli vatandaşlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Antalya Büyükşehir depremzedelerin ulaşım desteği sağlıyor