a
  • Haberyum
  • Dünya
  • ECOWAS’tan Nijer, Burkina Faso ve Mali açıklaması! 3 ülkeye tehdit üzere davet

ECOWAS’tan Nijer, Burkina Faso ve Mali açıklaması! 3 ülkeye tehdit üzere davet

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Son dakika ECOWAS haberleri: ECOWAS üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Mali, Burkina Faso ve Nijer’in topluluktan ayrılma kararını ve Senegal’de ertelenen cumhurbaşkanı seçimini görüşmek üzere Abuja’da bir ortaya geldi.

3 ÜLKEYE TEHDİT ÜZERE UYARI

Gruba liderlik eden Nijerya Dışişleri Bakanı Yusuf Maitama Tuggar, 3 ülkeye toplulukta kalmaları daveti yaparak, mümkün bir ayrılmanın kelam konusu ülke vatandaşlarına ziyan vereceğini söyledi.

ECOWAS Komitesi Lideri Omar Touray da ayrılma kararının tez alındığının tabir ederek, üç ülkenin topluluktan ayrılma prosedürüne uymadığına vurgu yaptı.

ORTAK BİLDİRİ İMZALAMIŞLARDI

Mali, Nijer ve Burkina Faso, 28 Ocak’ta yayımladıkları ortak bildiriyle ECOWAS’tan en kısa müddette ayrılacaklarını duyurmuştu.

Ortak bildiride, “yabancı güçlerin tesirinde kalmak” ve “ilkelerine ihanet etmekle” suçlanan ECOWAS’ın, üç ülke için “tehdit” oluşturduğu belirtilmişti.

ECOWAS iç tüzüğüne nazaran, topluluktan çekilmek isteyen rastgele bir üye devletin bu kararını yazılı olarak üye devletlere bildirmesi gerekiyor.

3 ÜLKENİN ECOWAS’TAN AYRILMASI İÇİN 1 YIL GEREKİYOR

Ortak pasaport ve gümrüksüz ticaret hakkı sonlanacak Öte yandan, 3 ülkenin topluluktan çekilmesi, bu ülke vatandaşlarının hayatında kimi değişikliklere neden olacak.

Zira ECOWAS üyesi ülke vatandaşları, üye ülkeler ortasında vizesiz seyahat kolaylığı sağlayan ortak bir pasaport kullanıyor. Mali, Nijer ve Burkina Faso, topluluktan çekilirse hem ortak pasaport hakkını kaybedecek hem de üye ülkeler ortasındaki gümrüksüz ticaret için kurulan hür ticaret bölgesinin dışında kalacak.

SON AYRILAN ÜLKE MORİTANYA OLMUŞTU

Denize kıyısı olmayan Mali, Nijer ve Burkina Faso topluluktan ayrılırsa, ECOWAS’ın tüm üyeleri, denize kıyısı bulunan devletlerden oluşacak.

ECOWAS, Benin, Burkina Faso, Cabo Verde, Fildişi Kıyısı, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone ve Togo’dan oluşuyor.

Topluluktan en son 2000 yılında Mağrip Arap Birliğine üye olmak için Moritanya çekilmişti.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Netanyahu, Arjantin Devlet Lideri’ne teşekkür etti!