a
 • Haberyum
 • Gündem
 • Düğün Salonları 1 Temmuz’da Açılıyor: Gelin ve Damat Dışında Kimse Dans Edemeyecek, Halay Çekemeyecek

Düğün Salonları 1 Temmuz’da Açılıyor: Gelin ve Damat Dışında Kimse Dans Edemeyecek, Halay Çekemeyecek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bir müddettir saklı olan düğün salonları, 1 Temmuz itibariyle açılıyor. İçişleri Bakanlığı'nın, düğün salonlarında uygulanacak tedbirlere ilişkin yayınladığı genelgede alınacak tedbirler paylaşıldı. 

Tedbirler arasında düğünlerin mümkün olduğunca açık havada yapılması, kısa tutulması ve toplumsal aralık tedbirlerine uyulması ve gelin ve damat dışında kimsenin, dans etmemesi ve halay çekmemesi de bölge alıyor. 

Düğün merasimleri mümkün olduğunca açık havada yapılacak, vade kısa tutulacak

Euronews'in haberine nazaran İçişleri Bakanlığı, düğün salonlarının 1 Temmuz'da açılmasına ilişkin, dikkat edilmesi gereken kuralları açıkladı.

Genelgeye nazaran uygulanacak öteki önlemler ise şöyle sıralandı:

 • Düğün merasimleri, bulaşma riskini azaltmak emeliyle mümkün olduğunca açık havada yapılacak ve vade mümkün olduğu kadar kısa tutulacak.

 • Düğün merasimi yapılacak mekanların işletmecileri tarafından genel tasarruf ortamlarına ve oturma düzenine ilişkin aralık planı hazırlanacak. Tesisin misafir kapasitesi uzaklık planına nazaran belirlenecek. Bu kapasiteye müsait sayıda misafir kabul edilecek ve kapasite haberi, tesisin girişinde görülebilir bir alana asılacak. Hazırlanan plan çerçevesinde mekanın girişlerinde ve sıra oluşabilecek her noktada arayı sağlamaya yardımcı taraf işaretlemeleri yapılacak.

 • Kurallar, aralık, maske tasarrufu ve arilik uygulamalarına ilişkin haberlendirme afişleri, nikah yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde elverişli konumlara asılacak.

Gelenlerin ateşi ölçülecek

Alınan tedbirler şu formda devam ediyor:

 • Misafirlerin girişlerde kesinlikle ateş ölçümleri yapılacak, 38 aşamadan yüksek ateşi olanların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.

 • Mekan girişlerinde dezenfektan/el antiseptiği bulundurulacak ve misafirlerin ellerini temizlemelerinden sonra içeri girişleri sağlanacak.

 • Düğün yapılacak mekanlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince mekanın girişinde kâfi ölçüde maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere mekan girişinde maske dağıtılacak. Nikah merasimi sürecinde de gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere tüm misafirlerin maske takması sağlanacak.

Takı merasiminde temastan uzak durulacak

 • Yemek, kokteyl ve gibisi ikram yapılarak nikah merasimi düzenlenen mekanlarda, misafirlerin oturma tertibinde masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak halde düzenlenecek. Aralık ve oturma sistemi kuralları, tıpkı konutta oturan çekirdek aileden olan misafir kümesi için uygulanmayacak.

 • Her masada kâfi sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya yahut el antiseptiği bulundurulacak.

 • Düğün esnasında yahut akabinde yemek, ikram, kokteyl ve gibisi olması durumunda 30 Mayıs tarihli valiliklere gönderilen genelge kararlarına uyulacak.

 • Sabit sandalye/koltuk tertibi olan nikah mekanlarında oturma nizamı bir sandalye/koltuk boş olacak halde misafir kabul edilebilecek. Sabit sandalye/koltuk nizamı olmayan mekanlarda oturma sistemi sandalye/koltuklar arası 1 metre uzaklık olacak formda hazırlanacak.

 • Gelin ve damadın bekleme odaları üzere meydanlar için mümkünse doğal havalandırması olan odalar tercih edilecek.

 • Düğün merasiminde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da temasa neden olan davranışlardan uzak durulacak ve aralık korunacak. Takı merasimi, armağanların salonun münasebetli bir bölgesine konulacak sandık ve gibisi bir yekuna kutusuna konulması halinde yapılacak.

Gelin ve damat dışında kimse dans etmeyecek, halay çekmeyecek

 • Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesiti esnasında gelin ve damat hariç ara kuralına riayet edilecek.

 • Düğün yapılan mekanlardaki ortak tasarruf meydanlarında el antiseptiği yahut dezenfektan bulundurulacak. Teması mümkün olduğunca azaltabilmek için bunların mümkünse fotoselli olmaları sağlanacak. Tıpkı meskende oturan çekirdek aileden olan misafirler için ortak tasarruf sahalarında aralık kuralı aranmayacak.

 • Düğün mekanlarında gelin ve damat hariç halay çekilemeyecek, dans edilemeyecek, şov yapılamayacak. Misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dahil) yapılabilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nüfus müdüriyetleri hafta sonu YKS adayları için açık