a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Doğumda satılan ikizler, birbirini TikTok’ta buldu

Doğumda satılan ikizler, birbirini TikTok’ta buldu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Amy ve Ano, tek yumurta ikizleri. Gürcistan’da 2002 yılında bir hastanede dünyaya geldikleri sırada, annelerinden alınıp diğer ailelere satıldılar. 19 yaşına gelene kadar birbirlerinden ve neler yaşadıklarından haberleri olmadı. Bir televizyon programı ve TikTok görüntüsü, onların başlarına geleni keşfetmelerine ve birbirlerini tanımalarına kapı araladı. Geçmişi kurcaladıkça, Gürcistan’da hastanelerden çalınan ve diğerlerine satılan binlerce bebekten ikisi olduklarını öğrendiler. Artık başlarındaki sorulara karşılık arıyorlar.

“BİZİ SATAN BAYANLA BULUŞACAĞIZ”

Leipzig’de bir otel odası. Amy bir köşeden başka köşeye gergin halde volta atıyor:

“Korkuyorum, sahiden korkuyorum. Bir haftadır gözüme uyku girmedi. Bize ne olduğunu öğrenmek için sonunda bir talihim oldu.”

İkiz kardeşi Ano, koltukta oturuyor. Telefonundan bir şeyler izliyor: “Bizi satan bayanla buluşacağız” diyerek göz deviriyor. Ano da gergin olduğunu kabul ediyor. Biyolojik annesini birinci defa gördüğünde nasıl reaksiyon vereceğini, öfkesini denetim edip edemeyeceğini bilmediğini söylüyor. Gerginliğinin nedeni bu. Bu, uzun bir seyahatin son durağı. Gürcistan’dan Almanya’ya, yapbozun eksik modülünü bulmak için geldiler. Sonunda biyolojik anneleriyle bir ortaya gelecekler.

Son iki yıldır, neler yaşadıklarını anlamaya çalışıyorlar. Gerçeğin üzerindeki örtüyü kaldırdıkça, onlarla birebir yazgısı paylaşan on binlerce kişi daha olduğunu öğrendiler. Yetkililer yaşananlar hakkında soruşturma başlatmış olsa da şimdi kimse bu olaylar yüzünden yargılanmadı.

TELEVİZYONDA KENDİSİNE ÇOK BENZEYEN BİR YARIŞMACI GÖRDÜ

Amy ve Ano’nun birbirlerini keşfetmelerinin öyküsü, 12 yaşındalarken başladı. Amy, vaftiz annesinin Karadeniz kıyısındaki konutunda, en sevdiği televizyon programı olan yetenek müsabakasını izliyordu. Ekranda dansını izlediği kızın, kendisine ne kadar çok benzediğini fark etti. Benzemekten öte, aynısıydı. “Herkes annemi arıyordu, ‘Amy neden diğer bir isimde dans ediyor?’ diye soruyorlardı.”

Amy ailesine bu mevzudan bahsetti fakat üstünde durmadılar. Annesi “İnsanlar çift yaratılmıştır” deyip geçti. Yedi yıl sonra, 2021’in kasım ayında, bu sefer Amy Tiktok’a bir görüntü attı. Mavi saçları ve kaşındaki piercing görülüyordu. 320 kilometre uzaktaki Tiflis’te, 19 yaşındaki Ano Sartania’ya bir arkadaşı bu görüntüyü gönderdi. Ano, “Bana ne kadar benziyor” diye düşündü. Ano bu kızın izini sürmek istedi lakin internette bulamadı. Üniversitenin WhatsApp kümesine bu görüntüyü gönderdi ve yardım istedi. Sonunda Amy’yi tanıyan birisi, onları Facebook’ta buluşturdu.

Amy, yıllar evvel yetenek müsabakasını izlerken ekranda gördüğü kızla yollarının tekrar kesiştiğini çabucak anladı, “Yıllardır seni arıyordum” dedi. Ano’nun cevabı, “Ben de” oldu. Birkaç gün içinde, çok fazla ortak noktaları olduğunu fark ettiler. Fakat hakikate şimdi çok uzaktılar. İkisi de artık aktif olmayan Kirtskhi doğum hastanesinde dünyaya gelmişti. Fakat doğum dokümanlarına nazaran, doğdukları gün birebir değildi. Ortada birkaç hafta vardı.

“ÖĞRENDİĞİM HER AYRINTIDA İŞLER DAHA DA TUHAFLAŞTI”

Aynı müzik çeşitlerini seviyorlardı, dans etmeye ikisi de bayılıyordu, saç tipleri de benziyordu. Hatta tıpkı genetik kemik hastalığına, displaziye sahip olduklarını öğrendiler. Bir gizemi birlikte çözmeye başladılar. Amy, “Ano hakkında öğrendiğim her yeni ayrıntıda, işler daha da tuhaflaştı” diyor.

Bir hafta sonra yüz yüze buluşmaya karar verdiler. Amy, Tiflis’teki Rustaveli metro durağının yürüyen merdiveninin zirvesine ulaştığında, Ano ile birinci defa karşı karşıya geldi: “Aynaya bakmak üzereydi. Birebir yüz, anı ses. Ben oydum, o da bendi.”

İkiz olduklarını anladılar. Ano, “Sarılmayı sevmem fakat ona sarıldım” diyor. Hakikatle yüzleşince, ailelerine dönüp gerçeği anlatmalarını istediler. 2002’de doğumdan sonra öbür aileler tarafından evlat edinilmişlerdi. Amy, tüm hayatının bir palavra üzerine şurası olduğunu düşündü. Ano da kızgındı lakin tek istediği, sıkıntı diyaloglara girmek yerine, hayatının devam etmesiydi.

İkizler, doğum dokümanlarındaki tarihlerin yanlış olduğunu ortaya çıkardı. Amy’nin şu anki annesi, o vakitler çocuk sahibi olamadığını, bir arkadaşının hastanede sahipsiz bir bebek olduğunu söylediğini, para verdiği durumda kendisinin bu bebeği sahiplenip büyütebileceğini öğrendiğini anlattı. Ano’nun annesinin de öyküsü benzeriydi.

Onları evlat edinen iki aile de, bu kızların ikizlerinin olduğunu bilmiyordu. Yaptıklarının yasa dışı olduğunun da farkında değillerdi. Hastane işçisinin de bu işe dahil olması, onlara yaptıklarının yasal olduğunu düşündürttü. İkizler, biyolojik annelerinin, kendilerini para karşılığı satıp satmadığını merak ediyordu.

“NEDEN BİZİ YÜZ ÜSTÜ BIRAKAN BİRİYLE BULUŞALIM?”

Amy biyolojik annesinin kim olduğunu çabucak öğrenmek istedi lakin Ano’nun çekinceleri vardı. Ano, “Neden bizi yüz üstü bırakan biriyle buluşalım ki?” diye soruyordu. Amy, çocuklarının yasa dışı formda evlatlık verildiğinden kuşku eden ve çocuklarını arayan ailelerin olduğu bir Facebook kümesi buldu. Burada bir ileti paylaştı. Almanya’dan genç bir bayan bu bildiriye karşılık verdi. Bayan, annesinin 2002’de Kirtshki hastanesinde ikiz çocuklar dünyaya getirdiğini lakin bu çocukların öldüğünün söylendiğini paylaştı. Genç bayanın kuşkuları vardı. DNA testi, Facebook kümesindeki bu bayanın, ikizlerin kardeşi olduğunu ortaya çıkardı. Bu bayan, biyolojik anneleri olan Aza ile Almanya’da yaşıyordu.

Artık ikizler, kendilerini dünyaya getiren bayanın kim olduğunu biliyordu. Onunla buluşmak için Almanya’ya gitmeye karar verdiler. Kelam konusu Facebook kümesinin ismi Vedzeb, Gürcüce “Arıyorum” demek. Burada Amy ve Ano üzere ailelerini arayan ya da çocuklarını arayan çok sayıda kişi paylaşım yapıyor. Kümenin 230 binden fazla üyesi var. Tamuna Museridze tarafından 2021’de kurulmuş. Tamuna da evlat edildiğini sonradan öğrenenlerden.

Tamuna, yüzlerce ailenin tekrar bir ortaya gelmesine yardımcı olmuş. Lakin kendi ailesini şimdi bulamamış. Gürcistan’da 1950’lerden 2005’lere kadar evlat edinmenin devasa bir “piyasa” olduğu ortaya çıkmış. Birçok kesimden binlerce kişinin dahil olduğu bir kesim.

EN AZ 100 BİN BEBEK DİĞERLERİNE SATILMIŞ

Tamuna, kendisiyle temasa geçenler üzerinden yaptığı bir hesapla, çalınan ve diğerlerine satılan bebek sayısının 100 bini bulduğunu söylüyor. Fakat evrakların ya kaybolması ya da yanlış bilgilerle doldurulması nedeniyle gerçek sayıyı bilmek neredeyse imkansız.

Leipzig’deki otelde Amy ve Ano, biyolojik anneleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Ano vazgeçmenin eşiğine gelse de devam etmeye karar veriyor. Anneleri Aza, öteki bir odada gergin formda bekliyor. Amy kapıyı tereddütle açıyor, Ano da onu takip ediyor. Aza onlara hakikat yönelip, ikisine birden sıkıca sarılıyor. Dakikalarca bu türlü kalıyorlar. Kimse konuşmuyor. Amy’nin gözlerinden yaşlar süzülüyor. Ano ise kaskatı kesiliyor. Hatta biraz rahatsız olmuş görünüyor. Üçlü, konuşmak için bir odaya geçiyor. İkizler daha sonra annelerinin kendilerine yaptığı açıklamayı anlatıyor. Anneleri, doğum sonrası komaya girmiş. Uyandığında, hastane işçisi, bebeklerin doğum sonrası öldüğünü söylemiş. Amy ve Ano ile bir ortaya gelmek, anneleri Azo’ya yeni bir ömür maksadı vermiş. Şu anda çok yakın olmasalar da hala temas halindeler.

Facebook kümesini kuran Tamuna evlat edinmenin o periyotlarda değerli olduğunu söylüyor. Kimi çocukların, ABD, Kanada, Kıbrıs, Rusya ve Ukrayna’da ailelere satıldığını ortaya çıkarmış.

2005’te Gürcistan’da evlat edinme kanunları değişmiş ve 2006’da bebeklerin çalınarak satılmasını zorlaştıran yasalar uygulanmaya başlamış. 2022’de Gürcistan hükümeti soruşturma başlatmış. BBC’ye yaptıkları açıklamada, 40 bireyle görüştüklerini, lakin olayların “çok eski ve datalardan yoksun” olduğunu söylediler. Tamuna Museridze, elindeki tüm bilgiyi, hükümetle paylaştığını açıkladı.

2003’te memleketler arası insan kaçakçılığıyla ilgili soruşturmada tutuklananlar oldu lakin kamuoyuyla çok az bilgi paylaşıldı. 2015’te öteki bir soruşturmada, Rustavi hastanesinin genel müdürü Aleksandre Baravkovi’nin tutuklandığı, lakin aklanarak işe geri döndüğü bildirildi. Tamuna ise ailelerini arayanlarla ilgili hukuk çabasına takviye vermeye devam ediyor. Ano, “Hayatımda her vakit eksik bir kesim varmış üzere hissediyordum” diyor: “Her vakit, siyah giymiş bir kızın beni takip edip etrafımda dolandığını, bana günümün nasıl geçtiğini sorduğunu hayal ederdim.”

Bu niyet, Amy’yi bulduğunda başından silinip gitmiş.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Doğumda satılan ikizler, birbirini TikTok’ta buldu