a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Depremzedeler yaşadıklarını anlattı: “Bina bir anda alt üst oldu”

Depremzedeler yaşadıklarını anlattı: “Bina bir anda alt üst oldu”

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremde yaralanan depremzedeler Burdur Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Depremde bacağı kırılan Abdullah Nuri Tepeleyici, “Saat 12 ye kadar oturdum. Sonra uyudum. Ufak bir sallantı olduğunu hissettim. Bina bir anda alt üst oldu. Ben kendim sürünerek avluya kadar ilerleyebildim. 5-10 dakika sonra çocuklar geldi iki üç arkadaşla beraber beni çıkarttılar” sözleri yaşanılanları bir kez daha gözler önüne serdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7.7 şiddetindeki depremin ardından depremzedelerin yaraları sarılmaya devam ediyor. Deprem anında yaralanan ve kendi imkanlarıyla Burdur’a gelen depremzedelerin tedavileri Burdur Devlet Hastanesi’nde devam ediyor. Burdur Devlet Hastanesi Ortopedi servisinde tedavileri devam eden depremzedeler deprem anında yaşadıkları travmaları atlatmaya çalışıyor.

“Çok kötü bir andı”

Malatya’dan kendi imkanlarıyla Burdur’a gelen ve depremde kolu kırıldığı için devlet hastanesinde tedavi altına alınan Ebubekir Erdemir deprem anında yaşadıklarını; “ Birinci sarsıntıda evden çıkmadım. İkinci sarsıntıda dışarıya çıktım. Kaldırımda koşarken düşüp elimi kırdım. Yerler buzlanmış o yüzden düştüm ve elimi kırdım. Çok kötü bir andı. Allah kimseye göstermesin. Çok şükür biz depremde kimseyi kaybetmedik ama arkadaşımın annesi, babası ve kardeşini kaybetti. Biz depremden sonra bahçeye çadır kurduk ve orada kaldık. Kar yağıyordu, karın altında donduk. Burdur’a pazartesi geldik. Arkadaşım araba tuttu sağ olsun getirdi bizi. 21 kişi geldik buraya” sözleriyle anlattı.

“Bina bir anda alt üst oldu”

Bir diğer depremzede Hataylı Abdullah Nuri Tepeleyici’nin ise enkaz altında kalıp bacağı kırıldığı için tedavi altına alındı. Torunu tarafından enkaz altından çıkarılan Tepeleyici, “ Saat 12 ye kadar oturdum. Sonra uyudum. Ufak bir sallantı olduğunu hissettim. Bina bir anda alt üst oldu. Ben kendim sürünerek avluya kadar ilerleyebildim. 5-10 dakika sonra çocuklar geldi iki üç arkadaşla beraber beni çıkarttılar. Komşuya gittik. Daha sonra jandarma geldi. Bizi Altınözü Devlet Hastanesi’ne yatırdılar. Orada bacağımı sarıp alçıya aldılar. Oradan da futbol sahasına götürdüler. Futbol sahasından helikopter ile Adana’ya sevk ettiler. 2 gece Adana’da hastanede kaldık. Orada acil hastalara yer açabilmek için bizi Burdur’a gönderdiler. 2 katlı evimiz vardı Hatay’da. Bir kedim vardı o da öldü mü kaldı mı bilmiyorum. Hastaneye geldiğimizde yanıma bir kedi geldi, ayağımın üzerinde uyudu, bacağımı yaladı. Onun yakınlığı biraz da olsa bana iyi geldi. Deprem anında ayağımın üzerine ne düştü bilemiyorum. Bir baktım burası kanlar içinde kalmıştı” diyerek yaşadıklarını anlattı.

“Uykumuzdan çığlıklar ile uyandık”

Enkaz altından dedesini kurtaran Muhammet Bilal Tepeleyici ise o anları şöyle anlattı: “Uykumuzdan çığlıklar ile uyandık, köyün önüne gittik. Oradan da dedeme bakmaya gittim. Amcamlar da enkazın altındaydı. Onları da çıkarttık. Sonra dedemi de çıkarttık. Sağlam kalan bir tane ev vardı oraya yerleştirdik. Diğer yaralıları da oraya getirdik. Sabah da jandarma geldi hepsini hastaneye götürdüler. Hastanede ki tedavisinin ardından dedemi helikopter ile Adana’ya götürdüler. Oraya sonradan hasta geleceği için dedemi Burdur’a getirdik. Allah herkesin yardımcısı olsun.”

“Çocuklarım 32 saat sonra enkaz altından çıkarıldı”

Hatay’da depreme yakalanan ve bacağı kırılan Ahmet Semerci’de deprem ile ilgili; “ Deprem anında eşim beni uyandırdı, kalk deprem oluyor dedi. O anda çocukları da uyandırdık. Çocuklar ayağa kalkınca bende kapıları açayım çıkalım beraber dedim. Çocuklar arkamdan geliyorlardı. İlk iki kapıyı açtım. Üçüncü kapı olan dış kapıyı açtığım zaman bir şey beni dışarıya savurdu. En son hatırladığım kadarıyla dört katlıydı bizim binamız üstümüze çöktü. Yalnız beni fırlattığı için ben dışarda kaldım, çocuklarım enkaz altında kaldı. 32 saat sonra çocuklarımı çıkardılar. Ayağımın yaralandığının 4 saat sonra farkına vardım. Bir abla bana kardeş ayağın kanıyor dedi öyle anladım. Bu sırada abimi aradım durumu anlattım. Abim geldi aldı beni yukarı mahalleye götürdü. Orada çocuklar nerede dedi. Bende çocuklar çıktı mı çıkmadı mı bilmiyorum dedim. Abim de sen otur biz gidip bakalım dedi. O sırada baldızımı aradım. Durumu anlattım o da enişte çocuklar enkaz altında sesleri geliyor dedi. Bu sırada abilerimin çabalarıyla 32 saat sonra enkaz altındakilere ulaştılar. Çok şükür ufak çiziklerle çıkardılar ufak tefek çiziklerle. Eşim ve 2 kızım ile buraya geldik. Ben ve ufak kızım hastanedeyiz. Eşim ve diğer kızım da yurttalar. Ameliyat oldum kırık ve kesikler var ayağımda. Herkese geçmiş olsun. Kayıplar için baş sağlığı diliyorum. Çok kötü bir an yaşadık. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum” sözlerine yer verdi.

Hastanede tedavi olan hastalar tedavilerinin tamamlanmalarının ardından Burdur’da kendileri için hazırlanan yurtlara ve evlere gönderilecekler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Jandarma ekipleri uyuşturucuya geçit vermiyor