a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Deprem Kahramanları Anlattı Muhammet Kara “Hatay Defne’ye Giden İlk Ekip Bizdik”

Deprem Kahramanları Anlattı Muhammet Kara “Hatay Defne’ye Giden İlk Ekip Bizdik”

Hatay’da enkaz kaldırma çalışmalarının başlaması ile birlikte zelzele bölgesinden ayrılan Muğla Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma takımları yaşadıklarını anlattı. Arama kurtarma grubundan Muhammet Kara, “Hatay Defne’ye varan birinci grup bizdik.

Elektrik Mahallesindeki tüm vatandaşlar bunu söyledi. Herkes enkaz altından birini çıkarmak için ağır gayret verildi” dedi.

11 kentte yıkıma neden olan sarsıntıda birçok vatandaş hayatını kaybederken, birçok mucizeye de şahitlik edildi. Elbet bu mucizeleri gerçekleştirenlerin başında arama kurtarma grupları geliyor. Sarsıntının birinci anından bu yana afet bölgesinde bulunan ve enkaz altından 28 kişiyi canlı olarak çıkaran Muğla Büyükşehir Belediyesi arama kurtarama grupları bölgede enkaz kaldırma çalışmalarının başlaması nedeniyle Muğla’ya döndü. Afet bölgesinden dönen takımlar yaşadıklarını anlattı.

“Hatay Defne ilçesine Varan Birinci Takım Bizdik”

Menteşe İtfaiye gurup Amirliğinde vazifeli Muhammet Kara zelzele haberini aldığımız anda yola çıktıklarını belirterek bölgeye ulaştıklarında durumun çok makûs olduğunu ve çabucak çalışmalara başladıklarını söyledi. Kara, “Depremin sabahında Hatay’a yola çıktık. Vardığımızda durum çok berbattı. Bölgeye ulaşan birinci takım bizdik. Bizden evvel hiç kimse oraya gitmemiş. Defne ilçesi Elektrik Mahallesinde herkes bunu söyledi. Birinci gün sesli ve yüzeysel aramalar yaptıktan sonra hassas aygıtlarla arama yapmaya başladık. Bizim envanterimizdeki özel hassas aygıtlarla sismik arama akustik dinleme yaparak yaralılarımıza ulaşmaya çalıştık. Kullandığımız aygıt o kadar hassas ki bir karıncanın yürüyüşünü dahi algılıyor. Bu nedenle enkaz altından çıkardıklarımızı kurtarmada büyük faydası oldu. Bölgede ki, herkes elinden geleni yaptı. İnşallah bir daha bu türlü felaketlerle karşılaşmayız” dedi.

3 Saatlik Çalışma Sonrasında Masal Bebeği annesine Teslim Ettik

Milas İtfaiye Gurup Amirliğinde misyonlu Mehmet Sezgin arama kurtarma çalışmaları sırasında çok farklı hisleri birebir anda yaşadıklarını belirtirken bir yandan hayatını kaybedenler için keder öteki yandan enkazdan çıkardıklarımız için sevinç duyuyorduk dedi. Sezgin, “Antakya’nın Defne ilçesi Elektrik Mahallesine gittik. Bölgede felaketin boyutu çizgi safhalardaydı. Vatandaşlar aracımızın önüne geçip enkaz altında yakınlarının olduğunu söylediler. Elimizden geldiği kadar çalıştık. Yıkılmış bir binada çalışmaya başladık. 2,5-3 saatlik bir çalışmanın akabinde Masal Bebeği enkaz altından çıkarttık. Akabinde 20 yaşında bir genci çıkarttık. Yan binada 82 yaşında yaşlı bir teyzemizi çıkarttık. Tüm bunlar bize umut verdi lakin hayatını kaybedenler için de çok üzüldük” dedi.

Karyağdı, “Girdiğimiz Birinci Binada Hatice Şulen’i Canlı Çıkardık”

Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye Daire Başkanlığında Kurtarma Şube Müdürü Mehmet Karyağdı ise müdahaleye başladıkları birinci anda 28 yaşındaki Hatice Şulen’i canlı olarak çıkardıklarını söyledi. Karyağdı, “Deprem sabahı arama kurtarma takımımızla zelzelenin en çok tesirini gösterdiği Hatay vilayetine gittik. Defne ilçesi Elektrik mahallesine gittiğimizde bu mahallenin bomboş, sinemaları aratmayan bir atmosferde olduğu gördük. Birçok noktada yardım isteyenler vardı. Bu bölgede yalnızca Muğla Büyükşehir Belediyesinin arama kurtarma grupları vardı. Birinci binaya girdiğimizde enkaz altında kalan Hatice Şulen isimli vatandaşımızı kurtardık. Bölgede toplam 28 vatandaşımızı enkaz altından çıkarttık” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursaspor çift kale maç yaptı