a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Dehşet sineması üzere: Yanardağ patladı, kabus geri döndü

Dehşet sineması üzere: Yanardağ patladı, kabus geri döndü

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İzlanda’da tekrar bir yanardağ faaliyete geçti. İzlanda Meteoroloji Ofisi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusunda yer alan Sundhnukur Yanardağı’nın kuzeydoğusunda bugün 3 kilometre uzunluğunda bir yarık oluştuğu belirtilirken, yarık boyunca havaya lav ve kül püskürttüğü aktarıldı.

İzlanda Meteoroloji Ofisi, lavların batıya yanlışsız ilerlediğini ve geçtiğimiz yılın sonlarında meydana gelen patlamadan sonra boşaltılan Grindavik kasabasına ya da bölgedeki güç santraline yönelik acil bir tehdit oluşturmadığını açıkladı.

İzlanda’nın en büyük turistik merkezlerinden biri olan Mavi Lagün (Blue Lagoon) termal kaplıcasının patlama başladığında kapatıldığı ve ziyaretçilerin otellere tahliye edildiği aktarıldı.

Sahil Güvenlik yetkilileri, mahallî saatle 06.00’da başlayan patlamanın geçtiğimiz yıl 18 Aralık tarihinde meydana gelen patlamayla birebir bölgede gerçekleştiğini aktardı.

Dünya’daki en büyük iki tektonik levha olan Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik levhaları ortasında yer alan İzlanda, sismik ve volkanik bir noktadır. İzlanda’da 32 etkin yanardağ bulunmaktadır. Ülkenin Reykjanes Yarımadası’ndaki 2 yanardağda 18 Aralık ve 14 Ocak tarihlerinde patlama meydana gelmişti.

KAYNAK: İHA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD Liderini protesto ettiler, tutuklandılar