a
  • Haberyum
  • Dünya
  • DAVA tezleri reddetti: Erdoğan ve AK Parti’yle bağımız yok

DAVA tezleri reddetti: Erdoğan ve AK Parti’yle bağımız yok

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Almanya’da kurulan, AK Parti’ye yakın olduğu tez edilen DAVA (Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak) Lideri Teyfik Özcan, Almanya Redaksiyon Ağı’na (RND) konuştu.

“Öncelikle Avrupa Parlamentosu seçimlerine ağırlaşmak ve be kadar seçmen potansiyelini harekete geçirebildiğimizi görmek istiyoruz.” diyen Özcan, kelamlarını, “Bunun akabinde Almanya’da parti kurma süreçlerini tamamlamak istiyoruz. Şu anda, gelecek yıl yapılacak federal meclis seçimlerine katılabileceğimizi varsayıyoruz.” diye sürdürdü.

“ERDOĞAN VE AK PARTİ’YLE BAĞIMIZ YOK”

Mevcut olumlu reaksiyonlar doğrultusunda Avrupa Parlamentosu’nda temsil edileceklerinden emin olduğunun altını çizen Özcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’yle ilişkili oldukları savlarını ise geri çevirdi.

“DAVA, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman ve Avrupa siyasetine müdahalesi; DAVA, Erdoğan ve AK Parti’nin uzantısı” şeklindeki yorumları kabul etmeyen Özcan, “Erdoğan hükümetiyle de başka yabancı hükümetlerle de hiçbir kontağımız yok.” diye konuştu.

“AMACIMIZ SİYASİ PARTİ’YE DÖNÜŞMEK”

DAVA’nın şu anda bir siyasi birlik olduğunu belirten Özcan, “Ancak uzun periyotlu olarak DAVA’yı bir siyasi partiye dönüştürmeyi planlıyoruz.” dedi.

DAVA’nın Almanya azınlık olarak görülen seçmenlere ağırlaşacağını söz eden Özcan, “Almanya’da etnik yahut dini azınlıklar ortasında sayılan insanların potansiyelinin ne kadar büyük olabileceğini tahlil ettik.” biçiminde konuştu.

ALMANYA’DA DAVA POLEMİĞİ

Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde siyaset sahnesine çıkan DAVA oluşumu, Alman siyasetçilerin tenkitlerine amaç oldu.

Almanya Toplumsal Demokrat Partisi (SPD) Meclis Küme Lideri Rolf Mützenich, yaptığı açıklamada, öncelikle bu partinin Almanya’da dikkate alınabilecek duruma gelip gelmeyeceğinin beklenmesi gerektiğini söyledi.

SPD Eş Lideri Saski Esken ise, “Türk kökenli yurttaşlarımıza, Almanya’nın birleşik olduğunu, tek bir halk olduğumuzu ve göçmenleri hudut dışı etmek isteyen çok sağ ağların iktidara gelmesine müsaade vermeyeceğimizi lakin Tayyip Erdoğan’ın bölücü eğilimlerinin burada bir rolü olmayacağını açıkça söz etmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Alman Parlamentosu’ndaki Hristiyan Birliği (CDU/CSU) kümesinin lider yardımcısı Jens Spahn da toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Böyle bir şey, ülkemizde diğer bir aşırılıkçı partinin var olması manasına gelir.” tabirlerini kullandı.

Yeşiller Milletvekili Max Lucks, DAVA’nın Almanya’daki çok sağcı AfD’nin “Türk versiyonu” olduğunu belirterek, bu oluşumun amacının “kitle partileri tarafından temsil edilmediğini düşünen seçmenlere siyasi bir vatan vermek” olduğunu söyledi.

Yeşiller Partisi’nden Tarım Bakanı Cem Özdemir ise, “Erdoğan’ın bir yan eserinin seçimlerde aday olması gereksinimimiz olan son şey.” dedi.

BILD’İN HABERİ GÜNDEM OLMUŞTU: 5 MİLYON OY ALABİLİRLER

Alman Bild gazetesi, Erdoğan’ın Almanya’da DAVA isminde bir uydu parti kurduğunu argüman ederek, partinin gelecek Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacağını yazmıştı.

Bild’de yer alan değerlendirmede, DAVA’nın gelecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde 5 milyon oy sayısına ulaşabileceği söz edilmişti.

Almanya’nın genel seçimlerinde yüzde 5 barajının olduğu hatırlatıldığı haberde, ülkede vatandaşlık yasasının değişmesi durumunda, partinin oy sayısının değerli ölçüde artabileceğine dikkat çekilmişti.

ALMANYA’DA İKİLİ VATANDAŞLIK KOLAYLAŞTI

Almanya’da ikili vatandaşlığı mümkün kılan yasa tasarısı Meclis’te kabul edilmişti. Yasa çerçevesinde Alman vatandaşlığına geçmek için istenen yasal ikamet mühleti 8 yıldan 5 yıla indirilmişti. Ayrıyeten, vatandaşlığa geçmek isteyen kişinin “özel entegrasyon başarıları” sağlaması durumunda bu mühlet 3 yıla düşürülmüştü. Bu durumdan en çok Türklerin yararlanacağı aktarılmıştı.

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sünnet edilen kız çocukları öldü