DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 83 milyon tek tıkla ulaşacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 83 milyon tek tıkla ulaşacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2020 yılının birinci Coğrafi Haber Sistemi Şurası içtimasına başkanlık etti. Burada konuşan Oktay, ulusal teknoloji hamlesi ve Dijital Türkiye Platformu’nda sağlanan muvaffakiyetlerin yanına yeni bir atılım daha eklediğini bildirdi. Oktay, “Covid-19 salgınının tesirleriyle dijital teknolojilerin ehemmiyetini daha yeterli anladığımız bugünlerde devletimizi yeni sürecin önde gelen aktörlerinden biri haline getirecek Ulusal Coğrafi Haber Platformu için bugün bir milattır. Coğrafi malumat altyapımızı ferdî tasarrufa açarak, günlük hayatı herkes için kolaylaştıracak bir süreci başlatıyoruz. Toprağımızın haberini tekrar topraklarımız için, milletimiz için kullanacağız” dedi.

‘AFET RİSKİ OLUP OLMADIĞI ANINDA İZLENEBİLECEK’

Coğrafi olgu teknolojilerinin, hem kamu kurumlarının, hem hususî kolun hem de vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran imkanlar sunduğuna işaret eden Oktay, şunları kaydetti:

“Bu imkanlardan yararlanarak vatandaşlarımız kentlerimizde, mahallemizde hangi kamu yatırımının planlanmakta olduğunu yahut yaşadığı haneye ait sel, heyelan, zelzele üzere afet riski olup olmadığını gerçek datalarla ve görsel ortamdan anında izleyebilecek; güç, turizm ve sanayi üzere yatırım potansiyeline sahip bir tarafta yaşayıp yaşamadığı üzere birçok sorunun karşılığına ait gerçek olgulara erişim sağlayabileceğimiz bir sistem inşa ediyoruz. Tüm bu olguların entegre bir biçimde toplanması, data madenciliği üzere tekniklerle işlenmesi ve ilgili kurumlarımızın, hususî kolun ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasını sağlıyoruz. Ulusal Coğrafi Malumat Platformu bizlere ayak bastığımız toprağın hangi tarım eseri için elverişli bir yapıya sahip olduğundan, tarihi özelliklerine; yeşil alan ve donatı gereksinimlerine kadar bilgiyi kolaylıkla takip etme imkanı verecek.”

Oktay başkaca, platformun kişisiz hava araçları başta olmak üzere savunma sanayi yerinde yakalanan başarıyı daha da güçlendirmiş olacağını, sair taraftan kent içi ulaşım tahlilleri ve muhit kirliliğinin önlenmesi üzere sahalarda ‘akıllı kentler için akıllı çözümler’ sunacağını da lisana getirdi.

‘450 MİLYAR DOLARLIK PASTADAN BEHRE ALACAĞIZ’

Oktay, Ulusal Coğrafi Malumat Platformu altyapısının, otonom araçların yönlendirilmesi, trafik ve otopark meselelerinin tahlili; denizlerin, kıyıların ve ormanların korunması üzere ortamlarda destek sağlayacağını belirterek, “Aynı devranda 450 milyar dolarlık hacme ulaşmış ‘büyük veri’ iktisadı ve sanayisinde memleketimiz de mekanını almış olacak. Hem bu pastayı büyütecek hem de bu pastadan hisse alacağız” diye konuştu.

Bu yılın ahir altyapı, ulaşım, insan sıhhati, muhit, kuvvet kaynakları, toprak, tarım ve meteoroloji üzere meydanlarda kamu kurumlarınca üretilen; tamamı 32 temadan oluşan Türkiye’ye ilişkin tüm donelerin ortak bir lisan ve standarda kavuşacağını söyleyen Oktay, şöyle konuştu:

“Bu formda devletimize ilişkin tüm coğrafi haberler tek bir noktadan sunulmuş olacaktır. Ulusal Coğrafi Malumat Platformu’nun sağlayacağı ‘konuma dayalı donenin dinamik yönetimi’ bürokrasinin azaltılması, şeffaflık ile vakit ve maliyet tasarrufunu beraberinde getirecektir. Bu süreçte data güvenliğine münhasıran ehemmiyet verdiğimizi vurgulamak isterim. Ulusal coğrafi malumat sistemi yazılımı Atlas’ı, yeniden ulusal siber güvenlik altyapımız ile zenginleştirerek koruyacak ve Dijital Türkiye Platformu ile tam entegre hale getireceğiz. Böylelikle 83 milyon vatandaşımız, coğrafi bilgiyi günlük hayatında tek tıkla anında gerçek donelerle ve görsel olarak kullanabilir hale gelecek.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Muhit ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, heyeti aktif eşgüdüm ve sıkı murakabesiyle yürüteceklerini kelamlarına ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yunan gazeteci, İmamoğlu’na açıkça sordu: Ayasofya ibadete açılmalı mı?