a

Çukurova’da Depremzede Çocuklar Eğlendi

Çukurova Belediyesi, bölgemizde yaşanan ve yüzyılın felaketi olarak isimlendirilen sarsıntılardan etkilenen çocukları tekrar renkli dünyalarına döndürmek için ummalı çalışmalarını sürdürüyor. Belediye bahçesinde konuk ettiği depremzede çocukların yüzlerini güldürmek, yaşanan acı ve makus günlerin izlerini silmek isteyen Çukurova Belediyesi, alana kurduğu dev ekranlarda animasyon içerikli sinemalarla keyifli saatler yaşattı.

Belediye önünde uzman eğitmenlerin eşliğinde oyunlarla neşelenen, doğaçlama tiyatro etkinlikleriyle keyifli olan çocuklarla bir ortaya gelerek sohbet edip armağanlar dağıtan Lider Soner Çetin, sarsıntıdan etkilenen çocuklar için kesintisiz hizmetlerinin devam edeceğini belirterek, Çukurova’da ki kreşlerde ve çadır kentlerde yaşayan tüm çocuklar için bu hizmetleri dönüşümlü olarak sunacaklarını söyledi.

Büyük sarsıntı afetinden sonra yaraları sarmaya devam eden Çukurova Belediyesi, yaşananlardan en çok etkilenen kesim olan çocuklar için çalışmalarını artırarak sürdürüyor. Daha evvel çocuklar ve aileler için psiko-sosyal terapiler yapan, psikologlarla pedagojik çalışmalarda bulunan Soner Çetin ve grubu, sarsıntı anılarını ve travmalarını hafifletmek için belediye bahçesinde bir dizi aktiflik düzenledi.

Çukurova Belediyesi ve Melekler Eli Gönüllüler Grubu’nun çalışmalarıyla belediye yerleşkesinde bulunan zelzele çadırlarında kalan onlarca çocuk için evvel dev ekranda çizgi animasyon sinemalar yayınlandı. Zelzele felaketinden sonra birinci sefer sinema izleme ve sevinçli vakitler geçirmenin memnunluğunu yaşayan çocuklara Belediye Lideri Soner Çetin de eşlik etti. Küçük depremzedelerle sohbet eden ve onlarla bir mühlet sinema izleyen Lider Çetin, daha sonra çocuklara armağan dağıtarak sevinçlerini ikiye katladı.

Depremin acı izlerini ruhlarında yaşayan ve bir müddet çadırlarda yaşamak zorunda kalan miniklerin hoş günlerine geri dönmesi için çalışmalarına sürat veren Çukurova Belediyesi, gün uzunluğu eğlenceli saatler yaşattı. Melekler Eli Gönüllüler Grubu’nun da uzman grubu, çocuklarla oyunlar oynadı, müzikler söyledi, doğaçlama tiyatroyla zelzelenin izlerini biraz olsun silmeye çalıştı.

Depremzede çocuklar için bir ortaya geldiklerini söyleyen Melekler Eli Gönüllüler Kümesi kurucusu Melek Sığırcı, Çukurova Belediyesi öncülüğünde küçük kalplere yaşadıkları travmaları biraz olsun unutturmaya çalıştıklarını söyledi. Toplumsal hizmetler uzmanları ve çocuk gelişimi eğitmenleriyle hareket ederek, bir anda meskenlerini endişeyle terk etmek zorunda kalan ve farklı bir yerde yaşamaya başlayan çocukları endişelerinden uzaklaştıracak dokunuşlar yapmaya çalıştıklarını tabir eden Sığırcı, “Biz de elimizden geldiğince içinde bulundukları olumsuz durumu unutturacakları, beyinlerini bilinçsel olarak sıfırlayacakları, tasa durumlarını daha da azaltacakları, kaygılardan uzaklaşmalarını sağlayacak oyunlar ve sevinçli dakikalar yaşatmaya çalışıyoruz” dedi. 

BAŞKAN SONER ÇETİN, ” ÇOCUKLAR EĞLENDİ BÜYÜKLER SEVİNDİ “

Depremden ruhsal olarak en çok çocukların etkilendiğini söyleyen Çukurova Belediyesi Lideri Soner Çetin, uzun bir müddetten sonra çocuklarını memnun gören ailelerinde yüzünün gülmesi en büyük memnunlukları olduğunu söyledi. Yalnızca belediye bahçesinde değil, ilçenin pek çok yerinde çocuklar için birebir aktiflikleri düzenleyeceklerinin vurgusunu yapan Çetin, psikologlarla daha evvel dokunmaya başladıkları küçük yüreklere kesintisiz hizmetlerinin süreceğini tabir etti. Oyun ve cümbüş odaklı, pedagojik ve uzman eliyle yaraları eğlendirerek sarmaya uğraş edeceklerini anlatan Lider Soner Çetin, çocuklar güldükçe Türkiye’nin de güleceğini kelamlarına ekledi.     

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çankaya Belediyesi, Depremzedelerin Acılarını Paylaşmaya Devam Ediyor