a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Çukurova Belediyesi Psiko-Sosyal Ekibiyle de Dokunuyor

Çukurova Belediyesi Psiko-Sosyal Ekibiyle de Dokunuyor

Türkiye’yi derinden sarsan tarihi zelzele afetinin yaralarını bir an evvel sarmak için ağır bir biçimde çalışan Çukurova Belediyesi, depremzedelere toplumsal ve ruhsal olarak da dokunmaya devam ediyor.   Belediyenin tüm tesislerinde konuk edilen vatandaşlara ruhsal birinci yardımda bulunan Tesisler Müdürlüğü’nün uzman psikologları yardım ağını genişleterek, istekli meslektaşlarıyla birlikte psiko-sosyal dayanak takımı kurarak tüm İlçenin ruhuna dokunmaya çalışıyor.

Çukurova’da bulunan çadır kentlere, parklara, okul ve mescitlere sığınan yüzlerce sarsıntı mağduruyla görüşmeye başlayan belediye psikologları, bilhassa çocuklar ve bayanlar başta olmak üzere herkesle buluşarak, yaşanan ruhsal travma ve ruhsal çöküntülere ruhsal dayanak veriyor.

Yaşadığımız sarsıntılarla ülke olarak yüzyılın en acı felaketini yaşıyoruz. Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin yalnızca canların ve konutların değil, binlerce vatandaşın ruhsal olarak da yıkımına neden oldu. Çukurova Belediyesi zelzeleden etkilenen ailelere toplumsal ve ruhsal olarak yardım eli uzatmayı sürdürüyor. Tüm imkânlarını seferber ederek yaraları sarmaya çalışan ve tüm tesisleriyle birlikte binalarını depremzedelere açıp konuk eden Çukurova Belediyesi, yaptığı tüm yardım ve çalışmalara psikologları da ekledi.

Tesisler Müdürlüğü’ne bağlı psikologlar, istekli olarak yardımda bulunmak isteyen meslektaşlarıyla birleşerek psiko-sosyal takımı kurdu. Daha evvel belediyenin kreşlerinde, dinlenme meskenlerinde ve tesislerinde kalan çocuk ve annelerle buluşan ve onlara ruhsal birinci yardım terapileri yapan belediye psikologları, artık çalışma ağını genişleterek tüm ilçenin ruhuna dokunmaya çalışıyor. Psiko-Sosyal Grubu Çukurova’da çadır kentlere, parklara, mescitlere ve çeşitli işletmelere sığınan depremzedelerle buluşarak, yaşanan travmaların izlerini silmeye çalışıyor.

Sadece Çukurova’da değil, Kahramanmaraş’tan, hatta Hatay’dan gelen ve İlçeye sığınan vatandaşlarla buluşan psikologlar, depremzedelerin yaşadığı ruhsal yaraları sarmaya çalışıyor. Tüm çadırları, otomobilleri, okulları, depremzedelerin barındığı her yere ulaşmaya çalışan Çukurova Belediyesi’nin Psiko-Sosyal takımı, vatandaşların hala zelzele travmasını yaşadığını ve meskenlerine dönmekte zahmet çektiklerini söyledi.

Çukurova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü’nün psikoloğu Baht Fakılar, tüm ailelerle görüşmeye çalıştıklarını belirterek, sorun yaşayan bireylerle küme ve ferdî terapilerle yaşanan olumsuz sendromlarından uzaklaşmalarını sağlamak için terapiler uyguladıklarını açıkladı. Yaşanan büyük felaket sonrası küçük büyük demeden herkeste ruhsal semptomlar ortaya çıktığını, psiko-destek grubu olarak istekli psikologlarla hareket ederek, “Biz buradayız, sizi dinlemeye hazırız, size takviye olmak için buradayız diyoruz. Vatandaşların yaşanan olağandışı durum karşısında verdiği travmatik yansılar var, daima zelzele olacakmış üzere hissetmeler, taban altından kayıyormuş üzere düşünme, daima ahenge yada hiç uyuyamama durumları, iştahsızlık yada ani yansılarla gelen panik ataklar var. Vatandaşları dinliyoruz ve gereksinimine nazaran ferdî yada küme terapileri yaparak gündelik yaşama dönmeleri için yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

BAŞKAN SONER ÇETİN: PSİKOLOGLARIMIZ TÜM ÇUKUROVA’YI GEZİYOR VE DİNLİYOR

Çukurova Belediyesi olarak sarsıntı felaketinin yaşandığı birinci dakikalardan itibaren yaraları sarmak için ağır bir efor sarf ettiklerini açıklayan Lider Soner Çetin, vatandaşın her gereksinimini, her meselesini düşünmeye çalıştıklarını ve bunu yerinde çözmeye uğraş ettiklerini söyledi. Birinci günden bu yana tüm tesis ve belediye binalarını, en küçük odalarını bile depremzede vatandaşların hizmetine verdiklerini anlatan Lider Çetin, tüm yardımları, gereksinimleri ilçenin her köşesine süratle ulaştırdıklarını belirtti. Tesisler Müdürlüğü’nün psikologlarının da sarsıntının ikinci gününden itibaren halk sıhhati için çalışmalarına başladığının altını çizen Çetin, tesislerde başlayan çalışmaların, artık daha geniş bir psikolog takımıyla tüm ilçede herkese ulaştırmaya çalıştıklarını tabir etti. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kemer Belediyesi’nden psikolojik ilk yardım