a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin: Kimse imarla ilgili ricacı olmasın

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin: Kimse imarla ilgili ricacı olmasın

Türkiye’de büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelenin yaralarını sarmak için günlerdir büyük gayret harcayan Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin, bu tıp felaketlerin yaşanmaması için herkesin işini düzgün yapması gerektiğini belirterek, “Bundan sonra daha da titiz davranacağız. Taviz vermiyorduk lakin artık daha katı olacağız. Kimse imarla ilgili ricada bulunmadın, ricacı olmasın” dedi.

Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin, Çukurova FM’de canlı yayın Gündem programında gazeteci Rifat Söylemez’in sorularını yanıtladı, değerli açıklamalarda buludu.

Ülke olarak güç günler geçirdiğimizi kaydeden Lider Soner Çetin, “Adana’da durum sarsıntıdan etkilenen kentlerden farklı değil, zira çok korkutan bir sarsıntı yaşadık. Beşerler sarsıntıya yatağında yakalandı. Kış mevsimi ve herkes Adana’da… Herkesin hayatında birinci defa yaşadığı büyük bir felaket” dedi.

TÜM TESİSLERİ VATANDAŞA AÇTIK

Depremden sonra çabucak harekete geçtiklerini ve belediyeye ilişkin 16 emekli dinlenme konutu, 9 semt kreşi, 2 öğrenci yurdu, bayan sohbet ve dayanışma konutları, toplum merkezleri, Atatürk Bayan Hayat Köyü ve tüm tesisleri vatandaşlara açtıklarını belirten Lider Soner Çetin, “Tüm çalışanlar hızla vazifelerinin başına gitti, biz de alana çıktık. Gidip yıkılan binaları yerinde gördük. Ben Çukurova’da bu kadar bina yıkılmışsa diğer ilçeler nasıl diye kaygı ettim. Lakin memnuniyetle gördük ki oralarda bir şey yoktu. Bu durumu merak etmedim değil. Zira Çukurova taban olarak sağlam ve kayalık olarak bilinir, öteki ilçeler alüvyonlu tabana sahip. 1998 zelzelesinde buralar daha çok etkilenmişti. 98 sarsıntısında Sarıyakup Mahallesinde çocukluğumuzun geçtiği iki mesken de yıkılmıştı. Bilim adamlarımdan öğrendiğimiz şu; yüzeye yakın sarsıntıların yaydığı yıkıcı dalgalar sert yerleri etkiliyor” biçiminde konuştu.

BİZİM DEVRİMİZDEKİ BİNALARDA ÇİZİK BİLE YOK

Başkan Soner Çetin, zelzelede Adana’da 12 binanın yıkıldığını ve 418 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Yıkılan binalarının tamamının 1999 öncesi ruhsat aldığını açıklayan Lider Soner Çetin, şöyle devam etti:

“Maalesef ülkemizde önüne gelen herkes müteahhitlik yapabiliyor. Müteahhitlerin sıkı denetlenmesi gerekiyor. Öbür bir mesleği var fakat müteahhitlik yapıyor olacak iş değil. 1999 Gölcük zelzelesinden sonra sarsıntı direktörlüğü yayınlandı. Bunu çok önemsiyorum. Bir de yapı kontrol şirketleri var. Neyse ki son iki yılda sistemi değiştirdiler ve yapı kontrolcülerin müteahhitlerle bağı kalmadı. Evvelki periyotta her şey müteahhidin vicdanına kalmıştı. Kontrol yetkisi de belediyenin yetkisindeydi. Artık yapı kontrol firmaları yetkili. Şunu söyleyeyim yeni binalarda hiçbir şey yok. Beni bağışlayın hırsız müteahhit deniyor. Yeterli olanları tenzih ediyorum. İşini düzgün yapanlara teşekkür ediyorum. Hazır betonun adabına uygun yapılması çok kıymetli. Bunu yapı kontrol firması bilemeyebilir lakin şuurlu müteahhit bunu takip ediyor. Ben avukatım ben inşaattan ne anlarım. Herkes anladığı işleri yapmak durumunda.”

ARTIK ÇOK DAHA KATI OLACAĞIZ

Hazır beton üzere yer etüdü çok değerli. Biz belediye olarak buna çok ehemmiyet veriyoruz üstümüze düşeni yapıyoruz. Günümüz hırsızları içerden büyüme yapıyor, emsal fazlası yapıyor. Evvelce materyalden çalıyorlardı. Onu da affetmiyoruz ancak materyalden çalmaktan daha saf kalıyor. Adam içerden büyüyor; sahanlığı iklimlendirmeyi dahil ediyor. Müteahhitlere söylüyorum hakkınıza razı olun.

İlan ediyorum bundan sonra daha hassas davranacağız. Herkese İmar Müdürüme ricada bulunmayın diye talimatım var. Hatay, Maraş, Adıyaman yerle bir oldu. Bunun vebali kime ilişkin. Ben bu türlü bir vebal taşıyamam.

RUHSATA TERS ÇOK BİNA YIKTIM

Başkan Soner Çetin, imara muhalif çok binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini bu hususta odunsuz davrandıklarını belirterek, imar affına da karşı olduğunu bildirdi. Gerekirse Japonya’ya gideceklerini ya da oradan heyet getireceklerini anlatan Lider Soner Çetin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ruhsata karşıt çok bina yıktım. Ben imar affına karşıyım. Müteahhitlerle karşı karşıya geliyorum sonra imar affı çıkıyor. O vakit benim kontrol yetkimi elimden al. Şayet kontrol yetkisi bendeyse daha katı tedbirler alacağım. Teknik çalışanımı alıp Japonya’ya gideceğim, ya da oradan grup getireceğim. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Onlar nasıl yapıyorsa biz de o denli yapmak zorundayız. Gerekirse bu tedbirleri plan notlarına ekleyeceğim şayet mümkünse. Maliyeti artırıyorsa artırsın.”

“Fırsatçıları da buradan uyarıyorum; mademki OHAL var gerekli önlemleri devletin alması lazım. Akbabalar devreye giriyor. Yer sahipleri 10 lira istediği yere 30 lira istiyor. Bu işlerde kim fırsatçılık yapıyorsa cezalandırılmalı. Balon piyasa oluşturup fırsatçılık yapıyorsa cezaevine atılsın kimse yapamaz. Niçin fiyatı artırıyorsun bu türlü periyotta daha ucuza versen ne olur. İnsanlıktan nasibini almayanı al içeri at. Halkımızı da uyarıyorum fahiş fiyata bir şey almasınlar. Sayın Valimiz, kaymakamlarımız lütfen bu hususta el atsınlar.”

KARTALLAR SİNEK AVLAMAZ

“Hayatımın en hüzünlü günlerini yaşıyorum. Onların acısını tam yüreğimde hissediyorum. Gerçek düzgün uyku uyumadan takım arkadaşlarımla birlikte çaba ediyorum. Tüm arkadaşlarımın, kurtarma gruplarının, AFAD vazifelilerinin, madencilerin çalışan insanların alınlarından öpüyorum. Birinci andan itibaren evvel çadır temini akabinde battaniye, mont, uyku tulumu temini yaptık. Her yere kamyonlarla gittik, çadır çadır dolaşıp eksikleri sorduk ve anında muhtaçlıkları karşıladık. Bunu suiistimal edenler de oldu. Bunları da yaşadık lakin olsun gereksinimi olan alsın dedik. Ne gerekiyorsa karşıladık. Biz insanlık misyonumuzu yapıyoruz. Kim siyaset yapıyorsa Allah belasını versin. Konuşacak çok şey var lakin konuşacak çok şey var. Polemik yaratmak istemiyorum fakat kimlerin partizanlık yaptığını kimlerin bizi engelleyip kimilerini kolladığın anlatacağım. Ucuz siyaset yapmaya çalışanlar oldu. Lakin biz dört dörtlük misyonumuzu yapıyoruz eksiğimiz olursa da kendi cezamızı keseriz. Biz sineklerle uğraşmıyoruz. Kartallar sinek avlamaz.”

YEMEK SERVİSİNİ VALİLİK YASAKLADI

“11 gün çok güç geçti. Bundan sonrası da çok sıkıntı geçecek gerçeklerle baş başa kalacağız. Yıkım yaşanan riskli mahallelerde neredeyse incelenmeyen bina kalmadı. Hiç hasarı olmayan binalar çoğunlukta. Az hasarlı binalar var. Ağır hasarlı binalar var. Ağır hasarlı binalara girilmesin. Lakin başka binalara girilsin demiyorum. Bunu devletin yetkilisi söylesin. Ancak şunu bilsinler ki çadırlara yemek servisi yapılması Valilik kararıyla yasaklandı. Bu hususta belediyeler sorumlu tutulmasın.”

KİMSE GELİP İMARLA İLGİLİ RİCADA BULUNMASIN

“Yavaş yavaş her şey olağana dönecek. Fakat ben bir dakika sonra sarsıntı olacakmış üzere davranıyorum. Kimse gelip bana ricada bulunmasın. Herkes işini düzgün ve kuralına uygun yapacak. Akıllı müteahhit bilimsel yapacak işini. Üstüne de koyun lakin vatandaş sağlam binada oturduğunu bilsin. Bilhassa sarsıntıya sağlam inşaat yapmayı düşünmeye kişi Çukurova’ya girmesin. Benim dönemimde yapılan binalara gruplar baktı çizik bile yok. Bizim ruhsatını verdiğimiz binalar konusunda herkes rahat olsun. Sıkı denetliyoruz. Hiç kimseye taviz vermiyoruz. İmar konusunda sıkıyönetim ilan ettiğimizi herkes bilir. Bu sıkıyönetimi daha sıkı hale getiriyoruz.”

HERKES İŞİNİ DÜZGÜN YAPSIN

“Hayat olağana döndüğünde artık vazifemizin hali değişecek bundan sonra son derece titiz hassas bir biçimde inşaatların bizim yetkimizde olan kısmında gerekenleri yapacağız. Bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapacak. Yapı kontrol firmaları lütfen misyonunu düzgün yapsın, eksiksiz yapsın. Hazır beton firmaları aklını başına alsın. Denenmiş sistemleri deneyip risk almasınlar. Çimentoya kimyasal koymayın. Herkes misyonunu düzgün yapsın. Yer etüdü yapanlar düzgün yapsın. Topyekûn bir seferberlik ilan edelim. Bence yerden kaynaklı olmuşsa yıkılan yerlere yeni bina yapılmamalı.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Torbalı Belediyesi’nden Hatay’a 2. ekip