a

Çorlu Halkı Deprem Bölgesi İçin Kenetlendi

Kahramanmaraş merkezli iki farklı sarsıntıdan etkilenen 10 vilayetteki depremzede vatandaşlar için başlatılan yardım kampanyası 7’den 70’e yardımsever Çorlu halkının yardımlarının yanı sıra, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile sanayi kuruluşlarından da gelen yardımlar çığ üzere büyüdü ve 7 günde sarsıntı bölgelerine 40 tır ve kamyon muhtaçlık gereci gönderildi.

40 Tır ve Kamyon Bölgeye Ulaştı

Kahramanmaraş’ta evvel 7,7 akabinde 7,6 büyüklüklerinde yaşanan iki sarsıntının Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana’da da yıkıma neden olduğunu belirten ve yardım kampanyasını birinci andan itibaren alanda yürüten Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt, Çorlu’da halkın depremzede vatandaşlar için seferber olduğunu tabir ederek bir haftanın sonunda 34 tır ve 6 kamyondan oluşan yardım gereçlerini AFAD ile yürütülen uyum sonucunda depremzede vatandaşlarla buluşturduklarını söyledi.

Yardımların Ulaştırılmasında Bir Aksaklık Yaşanmadı

Başkan Sarıkurt açıklamasında, “Yaşanan her iki zelzele, maalesef çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Binlerce meskenin yıkıldığı, çok sayıda vatandaşımızın enkaz altında kaldığı bu felaketin akabinde başlattığımız yardım kampanyamıza 7’den 70’e binlerce vatandaşımız davetimize anında tepki göstererek Kültür Merkezi’mizde oluşturduğumuz yardım uyum merkezimize yardımlarını ulaştırmaya başladı.

Belediye işçimizin yanı sıra ÇBSK ve ÇBFK antrenörlerimiz, atletlerimiz ile istekli vatandaşlarımızın üstün eforlarıyla gelen tüm materyaller tasnif edilerek materyal cinsleri ve içeriklerine nazaran ayrıştırıldı ve sınıflandırma çalışmalarının akabinde süratle kolilere konularak tırlara yüklendi ve yardım bölgelerine ulaştırıldı. Tüm yardımlarımız sarsıntıdan ziyan gören değerli vatandaşlarımıza ulaştı ve rastgele bir aksaklık yaşanmadı.

Seyyar Tuvaletler Bölgeye Gönderildi

Tüm Türkiye yardımlarını acilen zelzele bölgelerine gönderirken bölgeden gelen talepler doğrultusunda takımlarımız tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizce belediyemize tahsis edilen 11 adet seyyar tuvaleti muhtaçlık duyulan noktalara gönderdik. Ayrıca bölgemizde faaliyet gösteren odalarımız, kurum ve kuruluşlarımız, küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz ile sanayi kuruluşlarımız da kendi imkânları ile yardım gereçlerini bölgeye ulaştırdılar.

“İşletmelerimizin Ürettikleri Sobaları Ulaştırdık”

Kimi işletmelerimiz belediyemiz ve kendi imkânları ile ürettikleri sobaları, birtakım işletmelerimiz temin ettikleri ve ürettikleri konteynerleri, Kültür Merkezi’mizde yer alan dikiş makinelerini kullanan bayanlarımız diktikleri kıyafetleri, kendileri küçük yürekleri kocaman çocuklarımız en sevdikleri oyuncaklarını sarsıntı bölgelerine gönderebilmek için seferber oldular. Bir kere daha bu tertibe katılarak yardımda bulunan, bu yardımların toplanmasında ve ulaştırılmasında katkı sunan tüm vatandaşlarımıza minnetlerimi sunuyorum. Yaşanan acıları paylaştıkça azaltacağız…” dedi.

“Yeni Yuvalar Kurmak İçin Dayanışma İle Kucaklaşıyoruz”

Deprem bölgelerine yapılan yardımların devam ettiğini belirten Lider Sarıkurt, “Depremin yaşandığı bölgelerden Çorlu’muza gelen depremzede vatandaşlarımızın gereksinimlerine yönelik çalışmalara başladık.

Kullanılmamış ve etiketli giysi eserlerini Kültür Merkezi’mizde toplamaya devam ediyoruz. Burada toplanacak giysi eşyaları, denetimlerin akabinde Sevgi Çarşısı’nda depremzede vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Bu mühlet zarfında Sevgi Çarşısı yalnızca depremzede vatandaşlarımıza hizmet verecek.

Ev Eşyaları Park ve Bahçeler Müdürlüğüne Teslim Edilecek

Beyaz eşya, yatak ve baza, mobilya, konut dokumacılığı, mutfak ve banyo gereçleri ile elektrikli mesken aletlerini de Havuzlar Mahallesi Yüksel Sokak’ta hizmet veren Park ve Bahçeler Müdürlüğü Şantiyesi’nde toplamaktayız.

Yardımda bulunmak isteyen değerli hemşehrilerimiz ve yardımlardan faydalanmak isteyen depremzede vatandaşlarımız, 444 99 59 numaralı telefon çizgimizden bu yardımlarla ilgili olarak bilgi alabilirler.

“Psikologlar ile Çalışıyoruz”

Kentimize gelen depremzede vatandaşlarımızın yaşadıkları güç günleri geride bırakabilmelerine takviye sağlamak üzere hem çocuklarımıza hem de vatandaşlarımıza yanlışsız temas edebilmek için Çorlu’muzda faaliyet gösteren psikolog ve psikiyatri uzmanlarımız ile bir ortaya gelerek iş birliği çalışmalarına başladık. Yaşanan acıları unutmak elbette ki mümkün değil. Lakin el birliğiyle bu sıkıntı günleri geride bırakarak geleceğe bakmak zorundayız. Birlikten kuvvet doğar, birlik ve beraberlik içinde bu sıkıntı günleri aşmak için kenetlendik.” diye konuştu.

Başkan Sarıkurt Sarsıntı Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Başkan Sarıkurt, Çorlu Kaymakamı Sayın Mustafa Eldivan, ÇTSO Lideri Sayın İzzet Volkan, Çorlu Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Sayın Az Samancı, S.S. 163 No.lu Öğrenci ve İşçi Nakliyatı Kooperatifi Lideri Çağdaş Şahin ve belediye imar komitesi üyelerimiz ile birlikte Adıyaman’da vazife alan Çorlu Belediyesi Arama ve Kurtarma Takımımız, AFAD Gönüllüleri ile alandaki öbür takımları de ziyaret ettiklerini lisana getirerek takımlara kolaylıklar dilediklerini, çalışmalar hakkında bilgi aldıklarını kelamlarına ekledi. Lider Sarıkurt, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da incelemelerde bulunduktan sonra Çorlu’ya döndü.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aroma deprem bölgelerine destek vermeye devam ediyor