a
  • Haberyum
  • Dünya
  • CNN’e nazaran Trump’ın telefon görüşmeleri: Putin ve Erdoğan tarafından alt ediliyor, kadın başkanlara sadistçe davranıyor

CNN’e nazaran Trump’ın telefon görüşmeleri: Putin ve Erdoğan tarafından alt ediliyor, kadın başkanlara sadistçe davranıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘yalan haber’ ismini takıp hengame ettiği medya kuruluşlarının başında gelen CNN, “Putin’e yaltaklık etmekten müttefikleri taciz etmeye ve kendi danışmanlarına kulak asmamaya, Trump’ın telefon konuşmaları, ABD’li yetkilileri alarma geçiriyor” başlığıyla ABD Başkanı’nın yabancı başkanlarla telefon görüşmelerinin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğuna dair bir haber yayımladı.

Watergate skandalını ortaya çıkaran efsane gazeteci Carl Bernstein’ın hazırladığı şahsi habere nazaran ‘bugüne dek yabancı önderlerle yüzlerce telefon konuşması yapan Trump, mütemadi olarak ciddi meselelerin görüşülmesine hazırlıksız yakalanıyor, sıklıkla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzere güçlü önderlerle sohbetlerinde mat ediliyor’. Öteki yandan Trump, ABD’nin en temel müttefiklerinin başkanlarıyla görüşmelerinde ‘ağzını bozuyor’, yabancı kadın başkanlara de ‘neredeyse sadistçe’ davranıyor. 

Habere nazaran bu durum, ‘Trump’ın eski Dışişleri ve Savunma Bakanları, iki Ulusal Güvenlik Danışmanı ve en uzun müddet vazifede kalan Beyaz Saray Genel Sekreteri dahil birtakım üst seviye ABD’li yetkilileri, ABD’nin ulusal güvenliğine şahsen ABD Başkanı’nın tehlike oluşturduğu tarafında ikna etti’.

İki kaynak, bu telefon görüşmeleri önünde Trump’ın ekibinden isimler ve istihbarat yetkililerinin, ABD Başkanı’nın ‘yabancı önderlerle ilişkilerinde sanrı (delüzyon) içinde olduğu sonucuna vardığını’ söyledi. Bu isimlerin eski Ulusal Güvenlik Danışmanları H.R. McMaster ve John Bolton, eski Savunma Bakanı James Mattis, eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve eski Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly olduğu belirtildi. 

İşadamlığından gelen Trump’ın başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ‘yabancı başkanlarla telefon görüşmelerinde zamanla daha becerikli yahut daha ehil hale gelmediğini’ anlatan kaynaklar, ‘tam bilakis, her yabancı başkana ferdî cazibesiyle, gevezeliğiyle ya da kabadayılığıyla istediklerini kabul ettirebileceğine inanmaya devam ettiğini, genelde danışmanlarının ulusal çıkar olarak gördüğü hususlar mekanına kendi gündemine makul maksatlar peşinde koştuğunu’ aktardı.  

Kaynaklar “Trump dış siyaset nüansları ortamında o kadar habersiz ki, Rusya Devlet Başkanı Putin telefon görüşmelerinde kendisini kolaylıkla mat etti, Cumhurbaşkanı Erdoğan onu üçkağıda getirip bütün kozlarını elinden aldı” dedi. CNN, Trump’la en çok telefon görüşmesi yapan başkanın Erdoğan olduğunu, Erdoğan’ın bazen Trump’ı haftada en az iki defa aradığını ve Trump’ın talimatıyla kendisiyle direkt temas sağladığını kaydetti. 

Habere nazaran ‘müttefiklere nizamlı olarak zorbalık yapan’ Trump, ”müttefiklerle konuşurken saldırganlaşıyor ve münhasıran kadın önderlere öfke ve hakaret saçıyor’.

Ismi açıklanmayan yetkililere nazaran kimi kadın önderlere ‘neredeyse sadistçe’ yaklaşım sergileyen Trump, mahsusen Almanya Başbakanı Angela Merkel’e ‘beyinsiz’ ve ‘Rusların cebinde’ olduğunu söyleyerek hitap ederken, eski Britanya Başbakanı Theresa May’i de ‘zayıf’ ve ‘cesaretten nasiplenmemiş’ olduğuna dair taciz ediyordu. 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya: Türkiye’ye teslim edilen S-400’lerin olurumuz olmadan tekrar ihraç edilmesi mümkün değil