a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Çinli şirket Kovid-19 aşısının üçüncü aşama deneylerini BAE’de yapacak

Çinli şirket Kovid-19 aşısının üçüncü aşama deneylerini BAE’de yapacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Xinhua ajansının haberine nazaran, “Çin Ulusal Bioteknoloji Kümesi (CNBG)” düzenlenen medya konferansla, Abu Dabi merkezli bir teknoloji şirketiyle Kovid-19 testlerinin 3’üncü aşama testlerinin BAE’de yapılması için anlaşma yaptı.

CNBG bünyesinde Vuhan Biyolojik Eser Enstitüsü tarafından geliştirilen, 1. ve 2. aşama klinik deneyleri Çin’de yapılan inaktif aşıların BAE’de yerlileştirilmesi için de çalışmalar yürütülecek.

Çinli aşı şirketinin ülkede uzun vadedir çok düşük seviyede seyreden vaka sayıları nedeniyle, aşı testlerinde kullanılacak denek bulmakta zorlandığı ve bu nedenle yabancı bir ülkeyle anlaştığı düşünülüyor.

Çin’deki CanSino ve Sinovac Biotech firmaları da daha evvel üçüncü aşama klinik deneylere sırasıyla Kanada ve Brezilya’da başlayacaklarını açıklamıştı.

DEVLETIN GÜNLÜK KOVİD-19 TEST KAPASİTESİ 3,8 MİLYONA YAKLAŞTI

Sair yandan Ulusal Sağlık Komitesinde yetkili Guo Yanhong, ülkede günlük 3,8 milyon Kovid-19 testi yapılabildiğini açıkladı.

Ağız ve burundan alınan örneklerle yapılan nükleik asit testinin ülke genelinde pazartesi itibarıyla 90 milyon 410 bin bireye yapıldığını belirten Guo, test merkezi sayısının da mart ayından bu yana önemli halde artış göstererek 4 bin 804’e çıktığını belirtti.

PEKİN’DE YAKLAŞIK 2,5 MİLYON BIREYE TEST YAPILDI

Memleketin başşehri Pekin’de 11 Haziran’da bir azık pazarı kaynaklı Kovid-19 vakalarının süratle artması ülkede 2. dalga tasalarına yol açmıştı. Pekin Belediyesi Sağlık Komitesi, vakaların yükselişe geçtiği 11 Haziran’dan bu yana yaklaşık 2,5 milyon bireye Kovid-19 testi yapıldığını aktarmıştı.

Başkentte salgının yayılmasını önlemek emeliyle eğitime süreksiz olarak ara verilirken, yapılması planlanan spor ve sanat faaliyetleri üzere toplu etkinlikler önlem maksatlı muvakkat müddetle durdurulmuştu.

Pekin’de son günlerdeki vakaların odağında nokta alan Şinfadi toptancı azık pazarı civarında 30 Mayıs’tan itibaren bulunan herkesin, yakın temasta oldukları şahıslar dahil, konutlarında 14 gün karantinaya alınacağını ve en az iki sefer teste tabi tutulacakları belirtilmişti.

Pazarı kapatıp tüm çalışanlara test yapılması talimatı veren yetkililer, 15 Haziran’da pazar tarafı yakınındaki 11 konut ortamını karantinaya almıştı.

Çin ana karasında bugüne kadar yekun 83 bin 430 Kovid-19 vakası tespit edildi ve virüs nedeniyle 4 bin 634 kişi hayatını kaybetti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya İsrail ile Filistin arasında direkt görüşmeleri desteklemeye hazır