a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Çinli şirket koronavirüs aşısının üçüncü aşama deneylerini BAE’de yapacak

Çinli şirket koronavirüs aşısının üçüncü aşama deneylerini BAE’de yapacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Xinhua ajansının haberine nazaran, Çin Ulusal Bioteknoloji Kümesi (CNBG) düzenlenen medya konferansla, Abu Dabi merkezli bir teknoloji şirketiyle koronavirüs testlerinin üçüncü aşama testlerinin BAE’de yapılması için anlaşma yaptı.

CNBG bünyesinde Vuhan Biyolojik Eser Enstitüsü tarafından geliştirilen, bir numara ve 2. aşama klinik deneyleri Çin’de yapılan inaktif aşıların BAE’de yerlileştirilmesi için de çalışmalar yürütülecek.

Azalan vakalar yüzünden denek bulamadılar

Çinli aşı şirketinin ülkede uzun vadedir çok düşük seviyede seyreden vaka sayıları nedeniyle, aşı testlerinde kullanılacak denek bulmakta zorlandığı ve bu nedenle yabancı bir ülkeyle anlaştığı düşünülüyor.

Çin’deki CanSino ve Sinovac Biotech firmaları da daha evvel üçüncü aşama klinik deneylere sırasıyla Kanada ve Brezilya’da başlayacaklarını açıklamıştı.

Devletin günlük test kapasitesi 3.8 milyona yaklaştı

Gayrı yandan Ulusal Sağlık Encümeninde yetkili Guo Yanhong, ülkede günlük 3.8 milyon koronavirüs testi yapılabildiğini açıkladı.

Ağız ve burundan alınan örneklerle yapılan nükleik asit testinin ülke genelinde pazartesi itibarıyla 90 milyon 410 bin kişiye yapıldığını belirten Guo, test merkezi sayısının da mart ayından bu yana önemli halde artış göstererek 4 bin 804’e çıktığını belirtti.

Pekin’de yaklaşık 2.5 milyon kimseye test yapıldı

Devletin başşehri Pekin’de 11 Haziran’da bir azık pazarı kaynaklı koronavirüs vakalarının süratle artması ülkede 2. dalga kaygılarına yol açmıştı. Pekin Belediyesi Sağlık Komitesi, vakaların yükselişe geçtiği 11 Haziran’dan bu yana yaklaşık 2.5 milyon kişiye test yapıldığını aktarmıştı.

Başkentte salgının yayılmasını önlemek emeliyle eğitime muvakkat olarak ara verilirken, yapılması planlanan spor ve sanat faaliyetleri üzere toplu etkinlikler önlem emelli süreksiz müddetle durdurulmuştu.

Pekin’de son günlerdeki vakaların odağında mekan alan Şinfadi toptancı azık pazarı civarında 30 Mayıs’tan itibaren bulunan herkesin, yakın temasta oldukları bireyler dahil, konutlarında 14 gün karantinaya alınacağını ve en az iki sefer teste tabi tutulacakları belirtilmişti.

Pazarı kapatıp tüm çalışanlara test yapılması talimatı veren yetkililer, 15 Haziran’da pazar mekanı yakınındaki 11 konut yerini karantinaya almıştı.

Çin ana karasında bugüne kadar yekun 83 bin 430 koronavirüs vakası tespit edildi ve virüs nedeniyle 4 bin 634 kişi hayatını kaybetti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Melania Trump’tan oğlunu maksat alan paylaşıma reaksiyon: Küçük bir çocuk bu tartışmaların dışında bırakılmalı