a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Çin’den Filistin açıklaması: İki devletli tahlil, milletlerarası toplumun hakim kabulüdür

Çin’den Filistin açıklaması: İki devletli tahlil, milletlerarası toplumun hakim kabulüdür

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sözcü Mao, Pekin’de düzenlenen basın toplantısında, Gazze’nin güneyindeki Refah’ta yaşanan gelişmeler, Memleketler arası Adalet Divanında (UAD) İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarındaki uygulamalarının tüzel sonuçlarının ele alındığı duruşma süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AA muhabirinin, İsrail kabinesinin, “Filistin devletinin Birleşmiş Milletler (BM) yahut rastgele bir ülke tarafından tek taraflı tanınmasını reddedeceğini” deklare eden kararına ait sorusuna Mao, “İki devletli tahlil, memleketler arası toplumun hakim kabulüdür. İsrail-Filistin ortasındaki çatışma döngüsünü kırabilmenin tek geçerli yolu, iki devletli tahlilin uygulanmasıdır.” cevabını verdi.

Mao, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “Filistin probleminin kalıcı tahliline yönelik memleketler arası yetki yahut buyruğu kabul etmeyeceklerini” açıklamasına ait, Çin’in iki devletli tahlilin uygulanması için kapsamlı ve yetkili bir milletlerarası barış konferansının toplanması davetini yineledi. Mao, bu bahiste takvim ve yol haritası belirlenmek üzere tüm taraflarla çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

– “FİLİSTİN HALKINA TAKVİYEMİZİ GÖSTERECEĞİZ”

Çin’in, UAD’nin, İsrail-Filistin problemine ait vereceği tavsiye kararı için yasal tekliflerini Temmuz 2023’te mahkemeye ilettiğini belirten Mao, ülkenin konumunu ayrıntılı olarak açıklamak için duruşmalarda kelamlı söze de katılacaklarını aktardı.

Sözlü sözde Filistin’in kendi mukadderatını tayin hakkı ile memleketler arası insan hakları hukuku ve insancıl hukuk bakımından karşılaşılan sıkıntılara ait görüşünü aktaracağını lisana getiren Mao, “Filistin halkına takviyemizi göstereceğiz. Çin, Orta Doğu’da barış ve istikrar için memleketler arası toplum ile çalışmayı sürdürecektir.” tabirini kullandı.

Çin’in, Refah’taki gelişmeleri yakından takip ettiğinin altını çizen Mao, “Sivillere yönelik ve memleketler arası hukuku ihlal eden hareketleri kınıyor ve karşı çıkıyoruz. İsrail’e, askeri operasyonlarına en kısa müddette son vermeye, sivil can kayıplarını engellemek ve daha yıkıcı insani felaketi önlemek için her türlü çabayı göstermeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Navalny’nin eşi Putin’e meydan okudu