a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Çin’de köpek eti şenliği yansılara karşın başladı

Çin’de köpek eti şenliği yansılara karşın başladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çin’de Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında köpeklerin çiftlik hayvanı statüsünden çıkarılmasına karşın Guangxi eyaletine bağlı Yulin kentinde bugün başlayan tartışmalı ‘Liçi ve Köpek Eti’ şenliğinde binlerce köpek kesilerek tezgahlarda sergileniyor.

Hayvan hakları savunucusu Milletlerarası Uygar Topluluk (HSI) örgütünden Çin eksperi Peter Li, köpek etinin yeni illetlere yol açabileceği ve sağlık riskleri oluşturabileceği konusunda uyardı.

Li, son yıllarda görülen salgınlara farklı bağışıklık sistemine sahip, farklı tipten hayvanların yol açtığına dikkati çekerek, köpek etinin yeni bir salgın için potansiyel oluşturduğunu belirtti.

Çin’in dört bir yanından tüccarlar et pazarında köpek ve kedi satmak için Yulin kentine giderken Li, Çin’in köpek eti ticaretini yasaklamak için yasal düzenlemeye gereksinimi olduğunu kaydetti.

​Ülkede köpek etinin 12.3 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaştığı belirtiliyor.

Çin Tarım Bakanlığı, Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında köpeklerin çiftlik hayvanı değil, evcil hayvan statüsünde kabul edileceğini duyurmuştu

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Libya hükümeti Hafter’in mali yolsuzluğunu kanıtlayan iki belge yayımladı