a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Çin, Hong Kong’da uygulanacak Ulusal Güvenlik Maddesi’ni onayladı

Çin, Hong Kong’da uygulanacak Ulusal Güvenlik Maddesi’ni onayladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Memleketler arası basında konum alan haberlere nazaran Çin’in en üst seviye yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nde (UHK) yapılan oylamada Ulusal Güvenlik Yasası, oy birliğiyle kabul edildi.

Lokal saatle sabah 9.00’da başlayan oturumda yasa oylamasının 15 dakikada tamamlandığı ve 162 daimi komite üyesinin evet oyu kullandığı bildirildi. 

Kongre’nin onayını almasının akabinde yasanın 1 Temmuz’dan itibaren makbul olacağı kaydedildi.

ÇİN’İN YENİ GÜVENLİK YASASI

Hong Kong’da geçen yıl 9 Haziran’da bir milyona yakın gösterici sokaklara dökülmüş ve hatalıların Çin’e iadesi tasarısını protesto etmişti.

Çoğunlukla barışçıl ortamda geçen şovlarda, geç saatlerde sokakta kalan protestocular ile polis arasında çatışmalar çıkmıştı. Nahiyede aylarca süren protestoların akabinde mahallî hükümet geçen yıl 23 Ekim’de tasarıyı geri çekmişti.

Başka yandan Batı’dan ve Hong Kong’daki muhalefetten reaksiyon gören Ulusal Güvenlik Yasası kararı ise Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından 28 Mayıs’ta kabul edilmişti.

Yasa, bu adımdan sonra Kongrenin Daimi Komitesi tarafından detaylı formda formüle edilerek Hong Kong’un temel maddesine eklenecek. Bu sürecin birkaç ay alacağı varsayım ediliyor.

Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve aktifliklerin yasaklanmasını içeriyor.

Hong Kong Baş Başkanı Carrie Lam, Ulusal Güvenlik Yasası’na ilişkin yaptığı açıklamada, yasanın “ulusal güvenliği tehdit eden çok küçük bir azınlığı cezalandıracağını” açıklamıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Belarus’ta başkan adayı Tsepkalo ile ilgili bir Türk vatandaşının şikayeti soruşturuluyor