a

CHP’li belediyeler beceremeyince….

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur aktaş,  Mudanyanın Esence (Eşkel) sahilinde düzenlediği basın toplantısı ile hem belediye hem de Tarım Peyzaj A.Ş ve BUSKİ tarafından sahillerde yapılan çalışmaları anlattı.  Aktaş, bu yıl yaz sezonunda 24 adet halk plajında, 25 idari personel, 135 temizlik personeli ve 30 araçlık filo ile her gün rutin olarak 30 hektarlık sert zemin ve 76 hektarlık kumluk alanın temizliğini yaptıklarını söyledi.

İki yıl önce Mudanya ve Gemlik belediyelerinin isteği doğrultusunda sahillerdeki yetki Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından iki yıllığına ilçe belediyelerine devredilmişti. Orhangazi, İznik ve Karacabey belediyeleri ise o dönem bunu “gücümüz yetmez” diyerek istememişti.

Yetki devri oybirliği ile ilçelere verildikten sonra Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, önce sahilleri dolaşarak rüzgar yapmış, ancak maliyetler ortaya çıkınca yetki devrini mahkemeye götürmüştü. 21 yıldır bırakın çivi çakmayı çöpünü bile toplamayıp adeta insanlar denize girmesin diye elinden geleni yaptı.

Gemlik Belediyesi ise Kumla sahilinde düzenlemeler yaparak en azından o bölgede vatandaşların denizden daha iyi faydalanmasına yardımcı oldu. Ancak belediyenin gücü karşı kıyıdaki Kurşunlu başta olmak üzere birçok sahile yetmedimi orası muamma. Oralar ne yazık ki bakımsız kaldı.

İki yılın ardından Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda bir deniz kenti olan Bursa’nın sahillerinin vatandaşların sağlıklı ve konforlu şekilde kullanmaları için harekete geçti.

Yetki devri süresi uzatılmadı ve Büyükşehir Belediyesi tüm sahillerde hummalı bir çalışma başlattı. Çok şükür iyi de oldu. İki yıl hiçbir hizmetin verilmediği sahillerde şimdi Büyükşehir’in imkanlarıyla vatandaşlar denizin keyfini çıkarırken plajlarda da konforu yaşıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur aktaş,  Mudanyanın Esence (Eşkel) sahilinde düzenlediği basın toplantısı ile hem belediye hem de Tarım Peyzaj A.Ş ve BUSKİ tarafından sahillerde yapılan çalışmaları anlattı.  Aktaş, bu yıl yaz sezonunda 24 adet halk plajında, 25 idari personel, 135 temizlik personeli ve 30 araçlık filo ile her gün rutin olarak 30 hektarlık sert zemin ve 76 hektarlık kumluk alanın temizliğini yaptıklarını söyledi.

Dahası plajlara 100 soyunma kabini, 100 ücretsiz duş, 900 çöp kutusu, 600 ücretsiz şezlong ve 6 engelli platformu yerleştirildiğini vurguladı ki ne kadar önemli müdahaleler olduğunu o sahillere giden vatandaşlar biliyor ve yaşıyor.

Başkan Aktaş’ın sitemleride vardı. Göreve geldiğinden beri hizmetleriyle değil de genel olarak polemik ve kavgaları ile kamuoyu gündemine gelen CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı isim vermeden eleştiren Aktaş,  Mudanya ve Gemlik Belediyelerinin talebi üzerine 2020 yılında meclis kararıyla sahillerdeki yetkinin ilçe belediyelerine devrettiklerini, tüm meclis üyelerinin ‘evet’ demesine rağmen Mudanya’da sahillere tek bir çivi bile çakılmadığını aktardı.

Aktaş’ın tepkisi bununla da sınırlı kalmadı.  Özellikle Mudanya’da belediye yönetiminin sahil bize ait çöpü de toplamıyorum gibi bir algı oluşturmaya çalıştığını anlatan Aktaş, çöp toplama görevinin ilçe belediyelerinde olduğunu, Büyükşehir’in böyle bir biriminin olmadığının altını çizdi.

Gemlik Belediyesi’nin de 1,5 kilometrelik Kumla sahilinde çalışma yaptığını ancak geri kalan alanlarda herhangi bir hizmet verdiğini anlatan Aktaş, “ Gemlik’te de polemik konusu olduğu için söylüyorum. Kumla’dan çok teşekkürler alıyorum. Ancak 1000 tane şezlong muhabbeti var, herkes oraya takıldı. Kumla’da 1- 1,5 kilometreden hariç çivi çakılan nokta kadar yer yok. Burası 5 yıldızlı tatil köyünün plajı değil, halk plajı. Herkesin serbestçe kullandığı bir plaj. Bu tip yerlerde kafesi, şezlongu, işgaliyesi ile ilgili rant hesapları yapılır. Bizim öyle bir hesabımız yok. İki yıllık süreçle verdik. İki yılın sonunda Mudanya’da çivi çakmak nasip olmadı. Gemlik Belediyesi’nde de Kumla’dan başka bir şey görmedik. Hala kumla ile alakalı muhabbetler yapılıyor” sözleri ile bu belediyelerin algı yaptıklarını söyledi bir anlamda.

Başkan Aktaş, Bursa sahillerinde 49 personel ve 25 gözlem kulesi ile cankurtaran hizmeti verildiğinin de altını çizerken, Bursa’nın tarihinde ilk mavi bayrağını da yapılan bu çalışmalarla kazandığını açıkladı. Aktaş, açıklamalarında vatandaşlara da yeni hizmet ve yatırım sözlerine yer verdi. Plajların yanı sıra bu yerleşim yerlerindeki sıkıntıların da hızla rotadan kaldırılacağını vurguladı.

Belediyelerden laftan çok iş üretmesini bekleriz.

Dahası mazerete sığınmadan çözüm üretmesini bekleriz. Ne yazık ki Bursa’daki CHP Belediyeleri hizmet yerine laf icraat yerine mazeret üretme noktasında daha başarılı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Soruların sızdırılması iddiası üzerine inceleme başlatılan KPSS iptal edildi