DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Çene yapısı bozukluklarının tedavisi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Birçok kişinin çene bozukluklarından dolayı çiğneme ve konuşmada zorlandığının farkında olmadığını belirten Ortodonti Mütehassısı Dr. Dt. Emrah Emral, yaşanan bu problemlerin nedeninin birden fazla zaman çene kemiklerine ilişkin bozukluklar olduğunu söyledi.

Çene kemiği bozuklukları

Yüz ve çenedek şekil bozuklukları doğuştan yahut kazalarla, marazlara ya da çocukluk dönemine ilişkin yanlış alışkanlıklara (parmak emme, uzun vade biberon ve emzik tasarrufu, kalem ısırma vb.) bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabiliyor.

Alt çene ile üst çene kemiklerinin birbirine ve yüze nazaran uyumsuzluğu kişilerde hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Çene kemiği bozuklukları arasında bunlar sayılabilir:

– Alt yahut üst çenenin birbirine nazaran kısa yada uzun, önde yada arkada olması,

– Yüzün sıradandan çok uzun olması ya da kısa olması,

– Ön dişlerin kapanamamasına yol açan açık kapanış bozukluğu,

– Alt çenenin çok müphem olduğu durumlar,

– Üst çenenin çok sarkık olmasına bağlı olarak diş etlerinin gülerken çok fazla görünmesi,

– Çene ucunu ilgilendiren şekil bozuklukları (asimetrik çene ucu vb.)

Bu tip meseleleri olan beşerler estetik korkuların yanı sıra çiğneme ve konuşmada da meseleler yaşayabilirler. Başkaca eklem nahiyesindeki ağrılar ve eklem fonksiyon bozuklukları da karşılaşılan meselelerdir. Çene yapısında yaşanan fizikî ya da estetik sorunlar kişinin hayat kalitesini ve kendine itimadını etkilemektedir.

Günümüzde gelişen teknolojiler ile bu bozuklukların tedavileri kolay hale gelmektedir. İleri yaşlarda cerrahi tekniklerin, çocukluk ve ergenlik döneminde ise ortodontik/ortopedik tedavilerin çene kemiği bozukluklarını tedavi ettiği bilinmektedir.

Çene bozukluklarında tedavi

Çene kemiklerindeki bozukluklar çocukluk ve ergenlik döneminde çeşitli ağız için ve ağız dışı apareylerle tedavi edilebilir.

Alt çenenin önde olduğu durumlarda chin-cap denilen çenelik, üst çenenin geride olduğu durumlarda face-mask (yüz maskesi ) apareyleri ile müdahale edilir. Üst çenenin önde olduğu durumlarda ise head-gear ile tedavi edilir. Bu apareyler mümkünse tüm gün, mümkün değilse akşamları en az 12 saat olacak şekilde kullanılmalıdır.Ağız içerisinden monoblok denilen aparey ile alt çenenin öne getirilmesi sağlanır.

Büyüme ve gelişim devam eden çocuklarda bu ortopedik apareyler etkili sonuçlar verebilmektedir.Büyümesi tamamlanmış erişkin bireylerde ise ortognatik cerrahi ile çeneler olağan konumuna getirilebilir. Bu cerrahi süreçler tek çene yada her iki çeneye birden uygulanabilir.Çene ucunun silik olduğu durumlarda genioplasti cerrahi operasyonu ile çene ucu daha sarih hale getirilebilmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

GUCCI’DEN YENİ KOLEKSİYONA KIŞISEL CANLI YAYIN