a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Çekya Senatosu’ndan İstanbul Sözleşmesi’ne veto

Çekya Senatosu’ndan İstanbul Sözleşmesi’ne veto

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Çekya’da Senato, bayana yönelik şiddetle uğraşta memleketler arası bir referans noktası olarak kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’ne katılmayı onaylamadı.

OYLAMAYLA MUKAVELE İÇ TÜZÜĞE DAHİL EDİLMEDİ

Parlamentonun üst kanadının temsilcileri yalnızca iki oy farkla mukaveleye “hayır” diyerek Prag’ı mukaveleyi iç hukuksal tüzüklerine dahil etmeyen Avrupa ülkeleri ortasında bıraktı.

MUHAFAZAKARLAR KONTRATA KARŞI

Ülkede muahedeye karşı çıkan muhafazakar kanat, toplumda bayan ve erkek için “geleneksel rollerden” sapılmasına itiraz ediyor ve mukaveleyi onaylayan ülkelerde şiddetin azaltmadığını belirtiyor.

“ULUSLARARASI BİR REZALET”

Başbakan Petr Fiala hükümeti ise, Senato’dan çıkan karara reaksiyon gösterdi. Reddin ülkenin şiddetle gayretini ve mevcut maddeleri etkilemeyeceğini söyleyen Fiala, yasanın ileride onaylanması için daha geniş bir tartışma ortamına gereksinim olduğunu söyledi. Avrupa İşleri Bakanı Martin Dvorak ise, kontratın reddedilmesini “uluslararası bir rezalet” olarak nitelendirdi.

SÖZLEŞMEDEN ÇIKMADILAR ANCAK YÜRÜRLÜĞE DE ALMAMIŞ OLDULAR

Senato’dan gelen karar, Çek Cumhuriyeti’nin 2016’da imzaladığı mukaveleden çekilmesi manasına gelmiyor. Lakin Senato’dan onay da çıkmadığı için kontrat yürürlüğe giremiyor. Kontrattan büsbütün çıkmak için Meclis’in de mukaveleyi reddetmesi gerekiyor. Ancak parlamentonun alt kanadının bu mevzuyu ne vakit ele alacağı katılık kazanmış değil.

TÜRKİYE DE KONTRATTAN ÇEKİLMİŞTİ

Türkiye, 2011’de İstanbul’da imzalanmasından ötürü “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen mukaveleden 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile çekilmişti.

Sözleşmeden çekilmenin temel sebepleri 7 başlık altında sıralanmış, en kıymeti münasebet olarak ise; ulusal ve manevi pahalar, Türk aile yapısında LGBT propagandasının oluşturduğu rahatsızlık gösterilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevzuya atıf yaptığı geçmiş konuşmalarından birinde, “…ne bayana şiddetle çabamızın zafiyete uğratılmasına ne de bir avuç marjinalin aile kıymetlerimizi zedelemesine müsaade veririz. Türkiye, bin yıllara dayanan medeniyet birikimiyle insanı ve insan onurunu yücelten, aileyi merkeze alan toplum dokusuyla uygun, özgün ve öncü metinler çıkarma potansiyeline sahiptir.” tabirlerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7, EURONEWS

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Milletlerarası Adalet Divanı’nın İsrail kararı bugün açıklanacak