a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Çekim yaparken balon balığı parmağını koparıyordu

Çekim yaparken balon balığı parmağını koparıyordu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Asıl hayat sahaları Hint ve Pasifik okyanuslarıyla Kızıldeniz olan, iklim değişikliğine bağlı sıcaklık artışının tesiriyle Süveyş Kanalı aracılığıyla Akdeniz’e de yayılan balon balığı, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında da çokça görülmeye başlandı.

Keskin dişleriyle balıkçı ağlarına zarar veren ve misinaları rahatça koparabilen benekli balon balığı, aynı zamanda zehirli bir cins olduğu için tüketilemiyor. Akdeniz’in gayrı canlılarıyla beslendiği için balıkçılığa da olumsuz tesiri olan balon balığı, geçen yıl Mersin’in Anamur ilçesinde 8 yaşındaki E.B.D.’nin sol el yüzük parmağının son boğumunu ısırarak kopartmıştı.

PARMAĞINI ISIRMAYA ÇALIŞTI

İki gün evvel Antalya’nın Kaş ilçesinden arkadaşlarıyla tekneyle deniz tipine çıkan dalgıç Çağdaş Özsarı da benzeri bir tehlike atlattı. Kaş-Kekova arasında açıkta tekneyle turladıkları sırada, su altı kamerasıyla balon balıklarını görüntülemek isteyen Özsarı’nın denize attığı yemlere, 15’e yakın balon balığı geldi. Balon balıklarını daha yakından çekmek için kamerasını denize sokan Özsarı’nın parmağını, bir balon balığı ısırmaya çalıştı. Özsarı, reflekse çektiğini parmağını, kopartılmaktan kurtardı.

”ISIRINCA KOPARTABİLECEK GÜCÜ VAR”

Tekneyle gezerken balıkların görüntüsünü çekmek için denize yem attığını söyleyen Özsarı, ”Attığım yem nedeniyle deniz yüzeyine 15’e yakın balon balığı geldi. Balon balıklarını çekmeye başladım. Biraz daha yakından çekmek için kameramı suya sokmak istedim. O sırada biri elimi ısırmaya çalıştı. Dişlerini parmağımda hissettim. Refleksle geri çektim ve kurtuldum. Ağızları vakumlu olduğu için ısırmak istedikleri nesneyi evvel ağızlarına çekip sonra dişleyen bir cins. Isırınca kemiği bile kırıp, kopartabilecek gücü var. Birçok medyada tenekeyi bile basitçe kopartabildiğini gördük” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bolu Valisi Ahmet Ümit: Vakalarda 3 misli artış var