DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Siyaset
  • Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert reaksiyon: Hadsizlik!

Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a sert reaksiyon: Hadsizlik!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Ayasofya açıklaması: Ayasofya muhakkak milletlerarası bir bahis değildir. Ulusal egemenlik bahsidir. Yunanistan’ın bu mevzuları gündeme getirmesi hadsizlik.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV canlı yayınına katılırak gündeme dair soruları yanıtladı. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

AYASOFYA’NIN STATÜSÜ

Ayasofya katiyen milletlerarası bir husus değildir. Kimse Türkiye’yi sorgulamasın. ABD üzere bir memleketin Türkiye’yi sorgulaması abesle iştigal. Irkçılık var, Müslüman düşmanlığı, yabancı düşmanlığı var. 

Türkiye ise tam zıddını yapıyor. Bu türlü bir durumda Ayasofya’nın tartışmaya açılması, fetihten 567 yıl sonra Ayasofya’yı velev İstanbul’u tartışmaya açmak manidar. 

1972 UNESCO akdine baktığımızda rastgele bir mülkiyetin tarihi dokusunun diğer bir şey lakin o mülkiyetin bu halde cami ya da öteki türlü kullanılmasına ait bir şey yoktur.

Bir derneğimiz Danıştay’a başvurdu. 2 Temmuz’da Danıştay kararını verecek. Burası bizim kendi egemenlik yerimiz. 

YUNANİSTAN’LA GERGİNLİK

Esasen diyaneti azınlıkların hakları konusunda yalnızca bize değil, yerküreye ders verecek en son memleketlerden biri Yunanistan. 

Avrupa’da camisi olmayan tek başşehir Atina. Selanik’te mütemadi açık bir cami yoktur. 

Garp Trakya’da Türk azınlıkların seçtiği müftüler namaz kıldırdığı için ceza aldı. Oradaki Türk azınlık, Türk ismini da kullanamıyor. Yunanistan bu hususta üç kez mahkum edildi. 

Muahedeye gelecek olursa, İyon Denizi’nde olduğu için bizi ilgilendiren bir durum yok. Yani Şark Akdeniz ve Ege’yi ilgilendiren bir durum yok.

Bu ittifak esasen, gerçekleri görme bakımından çok manalı bir mutabakattır. Yunanistan bugüne kadar adaların velev kayaların ana kara üzere kabul edilmesini istiyordu. Kendi anakarasına uzak adaların tam yetkinliği olamaz. 

Ege’de Akdeniz’de bizim savunduğumuzu Yunanistan, İtalya’yla yaptığı mutabakatta kabul etmiş.  Bizim tezlerimizin haklılığı tescillemiş oldu.

MISIR’LA ILGILER

En akılcı yol Türkiye’yle diyalog. Bizim Mısır’da darbeye onuz. Mısır halkı bizim kardeşimiz. Ayrıyeten Mısır, Ortadoğu için, İslam yerküresi için değerli. Güçlü ve istikrarlı bir Mısır’a İslam yerküresinin muhtaçlığı var.

LİBYA’DA SON DURUM

Bu ateşkes daveti bizim için meyyit doğmuştur, samimi değildir. Burada Sarrac yoktu, onun olduğu ortamlarda Hafter ateşkesi kabul etmedi. 

Rusya’nın isteğiyle Hafter kabul etti ama Moskova’da gerçek yüzünü gördük. Oradan Berlin’e gittik. Hafter BM’nin de onayladığı belgeyi reddetti. 

Madem Hafter’e ateşkesi kabul ettirme gücünüz var da neden Berlin’de yaptırmadınız? Hafter meşruiyetini büsbütün kaybetti. Tek legal taraf Sarrac tarafı. Hafter devlete el koyduğunu ilan etti. Sonrasında meydanda mütemadi kaybetti. Artık Kahire’den açıklama geliyor. BM çatısı altında bir bağlayıcı ateşkese gidebiliriz. 

Hafter şu anda petrol ihracatını engelliyor. Bunlara korsan bir biçimde el koydu. Libya’nın geleceğinde olmadığını kendisi ispat etmiştir. 

ERDOĞAN’IN LİBYA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız, Trump’la Libya’yı görüştü. Amerika nedense Libya’da çok canlı değil. Bu kesimin istikrarı NATO’nun da yararına. ABD’nin de burada biraz daha etkin rol oynaması lazım. ABD’ye kompetan seviyesinde çalışacağız daha sonra bunları bakan seviyesinde ele alacağız. Mevzuyu önderlerin seviyesine çıkardıktan sonra iki lider bunu değerlendirecektir.

İSRAİL’İN İLHAK PLANI

Bu hususta çok gayret sarfediyoruz. BM Umumi Konseyi’nden çok kıymetli iki karar aldırdık. İslam yerküresi ümmet olarak kararlı duruşumumuzu müdafaamız lazım. Milletlerarası topluluk da ilhak planına karşı. Yüzyılın planınında gerçekçi olmadığının farkında. 

İslam İşbirliği Teşkilatı, Kudüs için Filistin için kurulmuştur. Bu yüzyılın planıyla zikzak çizen memleketler oldu. Bu yalnızca İslam yerküresinin problemi değil. O nedenle Ortadoğu dörtlüsünün öbür üyelerini harekete geçiriyoruz.  

Bir konferans düzenleyip, İsrail’e bir ileti vermemiz lazım. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yunan gazeteci, İmamoğlu’na açıkça sordu: Ayasofya ibadete açılmalı mı?