DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Caretta caretta yavruları denizle buluştu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Antalya’da caretta carettaların yuvadan çıkıp denizle buluştuğu güçlü seyahat başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 5 Haziran Dünya Etraf Gününde Çıralı Sahili’nde müdafaa altına aldığı kuşağı tükenme tehlikesi altında olan caretta carettalar da yumurtadan çıkarak, denizle buluştu. O anlara turistler de şahit oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Çıralı Sahilinde 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde kafesle muhafaza altına aldığı yuvadan çıkan caretta carettalar yumurtadan çıkarak denize ulaştı. Caretta carettaların yumurtadan çıkışına yardımcı olan, Ulupınar Etraf Müdafaa Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı ve Ulupınar Mahalle Muhtarı Habip Altınkaya, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek, bize her türlü dayanağı sağlayacağını söylemişti. Alana gelerek bize şahsen katkı sağladı. Bunun için başkanımıza teşekkür ediyoruz. 5 Haziran’da gelerek ilk yuvayı kafeslemişti. 60 gün sonra yavru çıkışları başladı ve bugün de müdafaa altına alınan yavrular denizle buluştu” dedi.

Altunkaya, tıpkı zamanda yuvaları muhafaza altına aldığı sırada, Başkan Böcek’ten sahilde nöbet tutan gönüllüler için konteyner talebinde bulunduğunu ve talebin kısa müddette tahlile kavuşturulduğunu söyledi. Altınkaya, “Gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımızın barınma sorunu vardı. Başkanımıza bunu illettik bize bir konteyner mesken gönderdi. İçinde mutfağı, tuvalet ve banyosu olan bu konteynerde gönüllü arkadaşlarımız sabah kahvaltılarını, yemeklerini artık rahatça yiyebiliyor” diye konuştu.

O ana turistler de şahit oluyor

Almanya’dan Çıralı’ya tatil için gelen ve her sabah erken saatlerde sahile inerek caretta carettaların yumurtadan çıkışlarına şahitlik eden turistler de, “Her sabah carettaların yumurtadan çıkışlarına o harika ana şahitlik ediyoruz” dedi.

Müdafaa altına alınan yumurtalardan carettaların çıkışını gözlemlemek için Çıralı’ya giden Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü yetkilisi Kemal Özgün, “Yaklaşık 60 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular denizle buluştu. Antalya’mızın eşsiz tabiatı üzerinde yaşayan canlılarımızı koruyarak yarınlarımızı teminat altına alabileceğimizin bilincindeyiz. Antalya’da turizmin sürdürülebilirliği lakin etrafın ve çevreyi oluşturan tüm canlıların korunabilmesi ile mümkündür ”ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Diyarbakır Surları temizleniyor