a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Büyükakın: Bu milletin kalbinde fay hattı yok

Büyükakın: Bu milletin kalbinde fay hattı yok

Sarsıntı bölgesinden canlı yayınla Ülke Tv’de programa katılan Lider Büyükakın, ‘’Türkiye bu afette tek yürek oldu. Bu milletin kalbine fay çizgisi yok’’ dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, sarsıntı bölgesinden Ülke Tv’nin canlı yayınına katıldı. Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan ve Büyükşehir’in sarsıntı bölgesinde vazife yapan tüm gruplarını koordine eden Lider Büyükakın, programın imalcisi Turgay Güler ve stüdyodaki konuklarının sorularını yanıtladı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntının akabinde yaşananlar, Büyükşehir’in bölgedeki çalışmaları ve muhtemel Marmara sarsıntısına Kocaeli’nin nasıl hazırlandığı istikametinde açıklamalarda bulunan Lider Büyükakın, ‘’Türkiye burada tek yürek oldu, birlikte atıyor. Ülkemiz sarsıntı jenerasyonunda, fay çizgileri üzerinde ancak bu milletin kalbinde yüreğinde fay sınırı yok’’’ dedi.

ÜLKE TV’DE CANLI YAYINA KATILDI

Ülke Tv’de yayınlanan En Sıra Dışı Programına katılan Lider Büyükakın, program imalcisi Turgay Güler ve stüdyo konukları Ülke Tv Genel Yayın Direktörü Hasan Öztürk, Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, Sabah Gazetesi Müellifi Mahmut Övür ile Aydınlık Gazetesi Muharriri Gaffar Yakınca’nın sorularını yanıtladı. 10 gündür zelzele bölgesinde bulunan, Büyükşehir’in alt yapıdan üst yapıya, arama kurtarmadan besin dağıtımına kadar geniş bir alandaki çalışmalarını koordine eden ve Defne’deki bir okulun bahçesinde kurulan afet çadırında depremzedelerle birlikte kalan Lider Büyükakın, bir saati aşan programda afet bölgesinde gördüklerini aktardı.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN BÖLGEDE VAZİFE YAPIYOR

Kocaeli’den ilçe belediye liderleriyle bir arada, zelzeleden en çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay’ın Defne ilçesinde misyon yaptıklarını aktaran Lider Büyükakın, ilçede çok önemli bir hasar olduğunu lisana getirdi. Program imalcisi Güler ve stüdyo konuklarının; sarsıntı bölgesi Kocaeli’de belediye başkanlığı yapan, 1999 Gölcük zelzelesini yaşamış ve daha evvel valilik yapmış olması nedeniyle bahse en hâkim şahıslardan biri olarak kıymetlendirdikleri Lider Büyükakın, bölgede barınma, besin, sıhhat alanlarında yapılan çalışmaları aktardı. Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntının akabinde yalnızca bir saat sonra Büyükşehir’in afet tırının bölgeye hakikat yola çıktığını aktaran Lider Büyükakın, Kocaeli’deki 7 ilçe belediye lideriyle kendisinin de Hatay’ın Defne ilçesinde vazife yaptığını ve yaklaşık 10 gündür bölgede bulunduklarını anlattı. İlçeye vardıkları andan itibaren çadırlar kurup barınma, ısınma ve yemek hizmeti vermeye başladıklarını aktaran Lider Büyükakın, ‘’Defne’de sağlam olan okullardan birinin bahçesinde konuşlandık. Jeneratör ve tankerlerle getirdiğimiz sularla depremzedelerimizin gereksinimlerini karşılamaya başladık. Akabinde çadır kent ve sahra hastanesi alanlarını araştırmaya başladık ve tespit ettiğimiz yerlerde çalışmaları başlattık. Hala 150 depremzede çadır kentten faydalanıyor. Bu sayı daha da artacak. Tuvalet ve yıkanma gereksinimleri, besin muhtaçlıkları karşılanıyor. Toplumsal market heyetimi da tamamlanacak’’ bilgisini verdi.

‘’DEVLET BURADA, MAHALLÎ İDARELER, STK’LAR BURADA’’

Defne’deki bir öbür okulun bahçesi ve spor salonunu da bölgeye gelen yardımların toplandığı ve dağıtımının yapıldığı lojistik merkezine dönüştürdüklerini anlatan Lider Büyükakın, ‘’Burada devlet de var, mahallî idareler de var, sivil toplum kuruluşları da var. Kaymakamlık ve belediyeyle temasa geçtik. Birinci günlerde çok sıkıntı kurallarda çalıştık. Vilayet Afet Planlarında belirlenen ve buraya yardıma gelecek vilayetlerde de sarsıntı olduğundan çok sıkıntı kaideler yaşanıyordu. Hala bulunduğumuz ilçe belediyesinin yanı sıra Antakya belediyesine de dayanak veriyoruz. Burada siyasi ayrım yapmadan tüm arkadaşlarımızla kol kola girdik, birlikte alanda çalışıyoruz. Defne ve Antakya belediye liderleriyle toplantılar yapıyoruz. Burada merkezimiz insan ve biz beşere hizmet ediyoruz. Buraya gelirken ilçe belediye liderlerimizle kendi gereksinimlerimizi karşılayarak bölgeye yük olmadan, öncelikleri belirleyip küçük paket belediyeler olarak çalışma mantığıyla geldik’’ açıklamasını yaptı.   

‘’BİNALAR YALNIZCA YATIRIM DEĞİLDİR’’

Deprem ülkesi Türkiye’de afetlere hazırlık alanında yapılması gereken çalışmalarla ilgili kanılarını de paylaşan Lider Büyükakın, ‘’Vatandaş binaların aslında onların mülkiyeti değil, onları koruyan yapılar olduğunu düşünmesi lazım. Bina bir yatırım değildir, bina canınızı koruyan bir yapıdır. Sarsıntı öldürmüyor, bina öldürüyor. Bunun şuur olarak yerleşmesi lazım. Bu unsura herkesin uyması lazım. Farkındalık oluştuğunda daha süratli adım atılabiliyor. Kocaeli’ndeki binaların yüzde 51’i zelzeleden evvel yapıldı, hepsinin elden geçmesi lazım. Bunun için kentsel dönüşüm daire başkanlığı kurduk. Bu dairenin vazifesi kenti zelzeleye hazırlamak, insanımızı bu bilince yöneltmek’’ biçiminde konuştu.

ÇADIR KENT VE SAHRA HASTANESİ

Defne ilçesinde Büyükşehir’in Sıhhat Bakanlığı, AFSAD, Kızılay ve MÜSİASD ile bir arada yürüttüğü çadır kent, sahra hastanesi ve konteyner kent hakkında da bilgi veren Lider Büyükakın, kelamlarına şöyle devam etti; ‘’Çadır kent büyük ölçüde tamamlandı Yarından itibaren çocuk oyun kümeleri kurulacak. Onların toplumsal eğitim alması için uzman çalışanımız geldi. MÜSİAD’ın dayanağıyla 2 bin m2’lik alanda 54 yataklı konteyner sahra hastanesi inşa ediyoruz. İçinde ameliyathane ve acil bile olacak. 15 güne tamamlanacak. 450 konteynerden oluşan, içinde banyosu ve tuvaleti olan konteyner kent inşa ediyoruz. Buradaki belediyelerin kendilerine yetmesi ve ayağa kaldırılması çalışmasını önceliyoruz. Buraya takviyelerimiz ileride de devam edecek.’’

TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU

Depremin birinci gününden itibaren enkazda arama kurtarma çalışması yapan, tonlarca tartıdaki molozların ortasına korkusuzca giren ve 82 kişiyi yaşama bağlayan Büyükşehir takımlarına de farklı bir parantez açan Lider Büyükakın,  ‘’Enkazda çalışan kahramanlarımız var. Bizim takımlarımız afetler için çok yeterli yetiştirildiler. Afet tırımız çabucak sarsıntı bölgesine yetişti. Onlar isimsiz kahramanlar. Sarsıntıdan 1 saat sonra yola çıktılar ver çabucak Maraş’a ulaştılar. Adıyaman ve Hatay’da arama kurtarma yaptılar. Toplamda 82 canı kurtardılar. Amatör bir ruhla çalışıyorlar, tam bir imanla çalışıyorlar. İtfaiye ve A Ekibi takımlarımız birlikte fedakârca çalışıyorlar. Her birine yürekten şükranlarımı iletiyorum. STK’lara da teşekkür ediyorum. Türkiye’nin dört bir yanı tek yürek oldu. Sivil toplumun gücünü, onlarla birlikte afetlerin yönetilmesi gerektiğini tekrar görmeliyiz diye düşünüyorum. Çok sayıda askerimiz, vatan evlatlarımız çok kısa müddette çadırları kurdu. Ülkenin her yerinden gelen polislerimiz var. Türkiye burada tek yürek oldu, birlikte atıyor’’ dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çocuklar okulda zorlu sürecin etkileri ile kolaylıkla mücadele edebilir…