a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Bursa Unesco Derneği Yönetim Kurulu Nilüfer Belediye başkanı Turgay Erdem ile görüştü

Bursa Unesco Derneği Yönetim Kurulu Nilüfer Belediye başkanı Turgay Erdem ile görüştü

Unesco değerleri olan Eğitim, Bilim ve Kültür alanında Bursa nezdinde bir dizi çalışma planlıyoruz. Bunların " İçinde

 Unesco değerleri olan Eğitim, Bilim ve Kültür alanında Bursa nezdinde bir dizi çalışma planlıyoruz. Bunların ” İçinde Somut Olmayan Kültürel Miras ” Müzesinin Bursa’ya kazandırılması önceliklerimiz arasında yer alıyor ‘ dedi

Bursa Unesco Derneği Başkanı İlker ÖZASLAN Bursa’da Somut Olmayan Kültürel Miras müzesinin kazandırılması yönünde çalışmalar başlattıklarını ifade etti. Bu kapsamda dernek yönetim kurulu ile birlikte Nilüfer belediye başkanı Turgay Erdem’e bir ziyaret gerçekleştirildi.

Nilüfer ilçesinin Unesco değerleri ile örtüşen alanlarında yapılabilecek işbirlikleri değerlendirildi. Bu doğrultuda Bursa Unesco Derneği ile Belediyeler ile arasında işbirliği protokolü imzalanması konusunda mutabakata varıldı.

Bursa’nın eğitim, Kültür ve Bilim alanında gelişimi ve tanıtımı konusunda yerel yönetimler ile işbirliği yanında  Unesco Türkiye Milli Komisyonunun bu çalışmalara desteği sağlanacak.

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ziyaret esnasında yaptığı değerlendirmede Bursa Unesco Derneği Hedeflerini hem şahsen hem de Nilüfer belediyesi adına desteklemenin önemine değinerek, Derneğin onursal üyelik teklifi konusunda memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

” Somut Olmayan Kültürel Miras ” UNESCO’nun 17 Ekim 2003 tarihli 32. Genel Konferansı’nda kabul edilen sözleşmesine göre; toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar anlamına geliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yıldırım’da kar çileye dönüşmüyor