fbpx
a
reklam bursa seo hizmetleri

Bursa Kültürpark Neresi

Bursa Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu,  1980’li yılların başında Uluslararası Bursa Festivali kapsamındaki etkinliklerin bir arada gerçekleştirilmesi için yapılmıştır. Yapımı iki ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Çelikten yapılan ve sahneyi örten üst örtü ise sonradan yapılmıştır. İşletmesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi adına yapılmaktadır.

Burada sahnelenen ilk etkinlik, Egemen Bostancı Topluluğu tarafından hazırlanan ‘’Neş’e-i Muhabbet’’ adlı müzikal oyundur. Bu oyunda Emel Sayın ve Suna Pekuysal da rol almıştır. Bu önemli isimler, oyunun büyük ilgi kaynağı olmuştur.

Günümüzde de hala tiyatro, konser, dans yarışmaları, gösteriler gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yaparak çeşitli yerlerden çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Bu etkinlikler sayesinde Bursa’nın önemli merkezlerinden biri olmuştur. Açık Hava Tiyatrosu’nun toplam kapasitesi 3500 kişi oturan ve 1500 kişi ayakta olmak üzere toplam 5000 kişidir.

Bursa Kültürpark Neresidir?

bursa kültürpark
bursa kültürpark

Açık Hava Tiyatrosu’nu da içinde barındıran Bursa Kültürpark, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. O zamanki belediye başkanı Reşat Oyal tarafından 1955’te ‘Kültürpark’ ismiyle hizmete açılmıştır. İlk defa düzenlenen Bursa Festivali, 1963’te burada –Açık Hava Tiyatrosu’nda- gerçekleştirilmiştir. O tarihten beri Uluslararası Bursa Festivali burada gerçekleşmektedir.

  • Ayrıca Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın da ana sahnesidir.
  • Bursa’daki ilk büyük yeşil alan olma özelliğindedir ve 393 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır.
  • 2006’da yeniden bir çevre düzenleme yapılarak yeşil alanlar artırılmıştır.
  • 143 bin metrekare olan yeşil alanı 179 bin metrekareye kadar genişletilmiştir.
  • İçerisinde dinlenme alanları, sandalla gezilebilen bir göl, lokantalar, çay bahçeleri vardır.
  • İçinde bulunan diğer yapılar ise Nikah Salonu, Arkeoloji Müzesi, Lunapark ve Belediye Konservatuarı’dır.

Bursa Kültürpark içerisinde bulunan Açık Hava Tiyatrosu da Kültürpark’ın içinde sol tarafta bulunuyor. Osmangazi, merkez ilçelerden biri olduğu için buraya ulaşım rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Metro ve otobüsler bunun için rahatlıkla kullanılabilir. Kültürpark’a girmek için herhangi bir ücret istenmemektedir. Fakat Açık Hava Tiyatrosu’ndaki etkinlikler ücretli ve etkinliğe göre değişiklik göstermektedir.

Anahtar kelimeler; Bursa Kültürpark bilet fiyatları 2020, Bursa Kültürpark açık mı, Kültürpark Bursa Lunapark, Bursa Kültürpark Nerede, Bursa Kültürpark bilet fiyatları 2021, Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, Bursa Konserleri 2020, Kültürpark açık mı, bursa haber, bursa son dakika haberleri ,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa Piknik Yerleri

HIZLI YORUM YAP