a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Brezilya ve İsrail ortasında tansiyon: Silva istenmeyen kişi ilan edildi

Brezilya ve İsrail ortasında tansiyon: Silva istenmeyen kişi ilan edildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

 İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva’nın İsrail’in Gazze’deki işgalini Nazi önder Adolf Hitler’in yaptıklarına benzetmesine reaksiyon olarak “istenmeyen kişi” ilan edildiğini belirtti.

Katz, X toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Brezilya’nın İsrail Büyükelçisinin Batı Kudüs’te bulunan “Yad Vashem” Yahudi Soykırım Anıt Müzesine çağrıldığını duyurdu.

“AFFETMEYECEĞİZ”

Brezilya Devlet Liderinin kelamlarının “ciddi bir Yahudi tersi saldırı” olduğunu savunan Katz, bunu “affetmeyeceklerini ve unutmayacaklarını” söz etti.

Katz, Brezilya Devlet Lideri Lula da Silva’nın “özür dileyip kelamlarını geri alana kadar İsrail’de istenmeyen kişi olacağını” kaydetti.

HİTLER’İN YAPTIKLARINA BENZETMİŞTİ

Brezilya Devlet Lideri Lula da Silva, İsrail’in Gazze’yi işgalini “soykırım” tabiriyle niteleyerek, Nazi başkan Adolf Hitler’in yaptıklarına benzetmiş ve Gazze Şeridi’nde olanların “savaş değil, soykırım” olduğunu söylemişti.

İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu da Lula da Silva’nın kelamlarına reaksiyon göstermiş ve “kırmızı çizginin aşıldığını” söylemişti.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Afganistan’da heyelan ve çığ faciası: 27 kişi öldü