a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro duruşma kararıyla maske takacak

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro duruşma kararıyla maske takacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Brezilya’da bir duruşma, daha evvel koronavirüsü “küçük bir grip” olarak niteleyen, karantina ve toplumsal aralık tedbirlerine karşı düzenlenen şovlara katılan çok sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun yüz maskesi takması gerektiğine hükmetti.

Duruşma, Bolsonaro’nun maske takmamaya devam etmemesi halinde her gün için 2000 real (yaklaşık 388 dolar) ceza ödemek zorunda kalacağı ihtarında bulundu.

Bolsonaro aleyhindeki dava bir avukat tarafından açılmıştı.

Toplumsal ara kurallarını ihlal ederek seçim içtimalarında taraftarlarıyla bir araya gelen, kucağında bebeklerle fotoğraf çektiren Bolsonaro, yasaklara meydan okumak için başkanlık sarayında 1300 kimseyi mangal partisine davet ettiğini açıklamış gelgelelim reaksiyonlar üzerine son anda bu kararından vazgeçmişti.

Başşehir Brasilia’yı da kapsayan birleşik yerde 30 Nisan’dan beri maskesiz dışarı çıkmak yasak.

?

‘KİMSE MADDELERIN ÜZERİNDE DEĞİLDİR’

Yargıç Renato Ceolho Borelli, dün açıkladığı kararında, Bolsonaro’nun kanunların üstünde olmadığını, Anayasa’ya nazaran devlet başkanlarının halkın sıhhatini muhafaza vazifesi olduğunu vurguladı.

Borelli, “Kişisel kollayıcı donanım olmadan halkın arasına karışmak, insanların sağlıklarını riske atmak, en olağan haliyle saygısızlıktır” dedi.

Yargıç kararın tüm kabine üyeleri için de bağlayıcı olduğunu söyledi.

Brezilya Başsavcılığı karara itiraz edeceğini açıkladı.

Geçen hafta bir seri skandalın akabinde istifa eden Eğitim Bakanı Abraham Weintraub da maskesiz dolaştığı için 2000 real cezaya çarptırılmıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kuzey Kore’den peş peşe geri adımlar: Propaganda hoparlörleri söküldü, Güney’i eleştiren metinler yayından kaldırıldı