a

Breuer’dan “savaşa hazır olma” uyarısı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Almanya Genelkurmay Lideri Korgeneral Carsten Breuer, Rusya’nın NATO’ya yönelik tehdidi sebebiyle, Alman ordusunun (Bundeswehr) beş yıl içinde “savaşa hazır” hale gelmesi gerektiğini lisana getirdi. Breuer, Welt am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, “Bu beş yıl içinde savaş çıkacağı manasına gelmiyor lakin bu türlü bir mümkünlük mevcut.” dedi.

“Almanya’nın savaşa hazırlanması bir süreç lakin bunun için sonsuz vaktimiz yok. Zira Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana birinci defa muhtemel bir savaş bize dışarıdan dayatılıyor. Rusya’nın askeri tehdidi göz önünde bulundurulduğunda bu bizim için beş ila sekiz yıl hazırlık süreci demek.” tabirlerini kullanan Korgeneral Breuer, “Ben asker olduğum için diyorum ki, beş yıl içinde savaşa hazır olmalıyız.” uzarisinda bulundu.

“Zihniyet değişikliğine gereksinim var”

Savaşa hazır olmanın savunma kabiliyetinden çok daha fazlası olduğunu belırten Breuer, “Personel ve materyal hazırlığının yanı sıra, zihniyet değişikliğinden de geçmemiz gerekiyor. Hem toplumda hem de her şeyden evvel orduda bir zihniyet değişikliğine muhtaçlık var.” dedi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un savaş kabiliyetinden birinci sefer bahsetmesinin uyarıcı bir davet olduğunu vurgulayan Breuer, “Kendimi savunabildiğimi göstermek ve böylelikle rakibe atak kararı almanın çok riskli olduğunu  hissettirerek, bu türlü bir karar almamasını sağlamak. Caydırıcılıktır budur.” dedi.

Almanya’nın NATO’ya taahhüt ettiği askeri kabiliyet düzeyine, kimi alanlarda öngörülendenlerin daha geç varacağını lisana getiren Genelkurmay Lideri, bunun dürüstlük icabı açıkça tabir edilmesi gerektiğini aktardı. Alman Ordusu’nun kimi noktalarda çabucak, kimilerinde ise ise üç ila dört yıl içinde hazır olabileceğini vurgulayan Breuer, bunların hangi kabiliyetler olduğunu, zımnilik gereği açıklamayacağını söz etti. 

350 bin asker hazırda bekleyecek

Almanya, gelecekte NATO’nun yeni caydırıcılık ve savunma stratejisi için 350 bin askeri çok yüksek hazırlık düzeyinde tutmak istiyor. Pistorius’a nazaran bu, 2025’ten itibaren tam teçhizatlı ve operasyonel bir ordu tümenini ve 2027’den itibaren bir diğer tümeni, ayrıyeten yaklaşık 200 uçak ve gemi ile askeri dayanak kabiliyetini içeriyor.

“On milyon kişi daha Ukrayna’yı terk edebilir”

Welt am Sonntag’ın haberine nazaran Alman hükümeti, Ukrayna’nın savaşı kaybetmesi halinde yaklaşık on milyon kişinin daha ülkeyi terk edeceğini varsayıyor. Gazete, güvenlik etrafları ve siyasilere dayandırdığı haberine nazaran, bu senaryoda büyük çoğunluğun Batı Avrupa’ya gideceğini, maksat ülkelerden birinin de Almanya olacağını aktardı.

Ana muhalefet partisi CDU’nun (Hristiyan Demokrat Birlik), emekli bir albay olan dış siyaset uzmanı Roderich Kiesewetter, bu türlü bir gelişmenin önüne geçilebilmesi için Ukrayna’yı destekleyen ülkelere askeri yardımlarını değerli ölçüde artırmaları davetinde bulundu.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Filipinler’deki toprak kaymasında can kaybı 37’ye yükseldi