a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Borsa yatırımcısı dikkat! İşte kazandıracak bölümler

Borsa yatırımcısı dikkat! İşte kazandıracak bölümler

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Borsada yükseliş serisi sürüyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,46 yükselişle 9 bin 238 puandan başladı.

Marbaş Menkul Pahalar Genel Müdür Yardımcısı Sone Kuru, borsada öne çıkan dalları ve teknik düzeyleri Haber7’ye kıymetlendirdi.

İŞTE BORSADA ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER

Borsada 8 bin 500 puan düzeyinin kırılıp, üst taraflı trendin başlamasında en kıymetli etkenin Merkez Bankası’nın siyasetleri olduğunu belirten Kuru, ABD’nin F-16 satışını onaylaması ve İsveç’in NATO üyeliğinin de borsaya olumlu yansıdığının altını çizdi.

Borsada kısa vadede 9 bin 65 puan düzeyinin kritik olduğuna işaret eden Kuru, yakın vadede maksadın 9 bin 500 puan olduğunu söz etti. “Borsa İstanbul 500 puanlık bir bant içerisinde hareket ediyor” dedi.

Seçim öncesi Borsa İstanbul’da 10 bin puanın görülebileceğini vurgulayan Kuru, yatırımcılara ikazlarda bulundu. “Borsada düzeltmelerin olduğu periyotlarda yatırımcının panik yapmaması gerekiyor. Bilhassa aracı kurum ve bankaların hazırladığı raporlara nazaran yatırım yapmalılar” dedi.

Borsada bankacılık dalının öne çıktığına dikkat çeken Kuru, faiz artışlarına karşın kredi mevduat makasında beklendiği üzere bir olumsuz tablo olmadığının altını çizdi. “Borsada öne çıkan başka bölümler ise  İrtibat, zincir marketler, besin, gayrimenkul yatırım paydaşlığı, güç ve besin sektörleri” diye konuştu. Kuru, yıllın ikinci yarısında bu dallara imalat sanayi ve ihracat odaklı üretim yapan şirketlerin de eklenebileceğini belirtti.

GRAM ALTINDA 3 BİN TL TAHMİNİ

ABD’de enflasyonun hala beklentilerin üzerinde seyretmesinin, faiz indirimlerine dair beklentilerinin Mayıs ayına ötelendiğini belirten Kuru, bu durumun da altın fiyatlarının yatay seyretmesine neden olduğunu tabir etti.

Ons altının 2 bin doların altında kalıcı olma ihtimalinin zayıf olduğuna işaret eden Kuru, Fed’in faiz indirimleri sonrası altın fiyatlarında üst istikametli hareketin başlayacağına işaret etti. “Yıl sonu için gram altında iddiamız 3 bin TL ve yukarı” dedi.

 

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İskenderun Çocuk Köyü, yesyeni bir dünyanın kapısını aralıyor