a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Bolton: Trump’ın Şi’den seçimi kazanmasına yardımcı olmasını istediğine dair yeminli söz vermeye hazırım

Bolton: Trump’ın Şi’den seçimi kazanmasına yardımcı olmasını istediğine dair yeminli söz vermeye hazırım

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Trump’ı yandan alana vuran anı kitabının her bir alıntısıyla olay yaratmasının akabinde dün piyasaya çıkması sonrası, 2. bombayı patlattı.

Kıdemli neo-con diplomat, Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’den yine seçilmesine yardımcı olmasını istediğine dair kitaptaki savını yeminli söz vererek teyit etmeye hazır olduğunu söyledi.

‘Çin tarafının hatırladığı da bu’

Fox News’a konuşan Bolton, Trump-Şi sohbetinin içeriğini Ulusal Güvenlik Kurulu üyeleri, Beyaz Saray avukatı ve adalet bakanlığıyla ele aldığını söyleyerek şöyle dedi:

“Toplantıda bulunan hepimiz yeminli tabir verebiliriz ve ben de bunu yapmaktan memnun olurum. Bunlar benim anılarım. Lakin daha da değerlisi, bence Çin tarafının hatırladığı da bu.”

‘The Room Where It Happened’ (Olayın Gerçekleştiği Oda) isimli anı kitabına nazaran Trump Şi’den ‘ABD’deki eyaletlerden tarım eserleri alımını artırararak Kasım 2020 başkanlık seçiminden zaferle çıkmasına yardımcı olmasını’ talep etti.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ise Kongre oturumunda verdiği yeminli sözde iddiayı yalanladı.

Duruşmadan kitabın yayımlanmasına izin 

Trump idaresinin bâtın haberler içerdiği gerekçesiyle kitabın yayınlanmasını engellemek için geçici ihtiyati önlem talebi, cumartesi günü duruşmada reddedildi. Fakat yargıç, Bolton’ı ulusal güvenliği tehlikeye attığı gerekçesiyle eleştirdi. Adalet Bakanlığı, eski danışmana karşı ulusal güvenliği tehlikeye attığı savıyla hukuksal mücadeleyi sürdürüyor.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kazakistan’da başşehir yakınlarında iki kent karantinaya alındı