a

Böbrek Büyümesi (Hidronefroz) Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek büyümesi hastalığı böbrekte idrarı toplayan sistemin birçok sebeple büyümesi ya da genişlemesidir. Yaşanan bu durumla birlikte idrar böbrekte birikmeye başlar ve böbrek büyümesi oluşur. İdrar biriktikçe şişerek böbreğe yaptığı basınçla böbreğin çalışmasında çeşitli sorunlar ortaya çıkarır. Ve kanalda tıkanma olduğu için de böbrek büyümesi baş gösterir. Bu tıkanma bazen düzeltilebilir bazen de geç kalındığı için gidişat olumsuz olabilir. öbrek bu düzensiz durumdan dolayı hasar görmüşse kötü sonuçlara hazır olmak gerekir.

Bobrek Buyumesi Hastaliginin Belirtileri Nelerdir
Bobrek Buyumesi Hastaliginin Belirtileri Nelerdir

Böbrek Büyümesi Hastalığının Belirtileri Nelerdir

⦁ Yaşanan bel ağrıları 

⦁ İdrar birikiminden dolayı enfeksiyonlar oluşumu 

⦁ Ateşlenme

⦁ İdrar yaparken acı hissetmek

⦁ Mide bulantısı ve kusma

⦁ Keyifsizlik, halsizlik

⦁ Kilo Kaybı

Böbrek büyümesi ; böbreklerden süzülen idrarın keseye ulaşmaması halinde yaşanan tıkanıklıklarla birlikte böbrek büyümesine neden olabilir. Bir tümör ya da taş da idrar yolunu tıkayarak bu hastalığa neden olabilir.

Böbrek büyümesi hastalığı tanısının konulması için idrar testi, MR, ultrason, sistoskopi testleri yapılmalıdır. Eğer erken zamanda teşhis olursa hasta sağlığına kısa sürede kavuşur. Geç kalınmışsa kalıcı hasarlara hazır olmak gerekir.

Böbreklerin hasar görmesi demek böbreğin cerrahi işlem ile alınmasına kadar gidebilir. Hastalık bazen tek böbrekte bazen de iki böbrekte birden görülebilir. Hastalık bebeklerde de görülebilmektedir. Bazen anne karnında tespit edilebilir.

Hastalığın nedenleri arasında, idrar yolu ve sidik kesesi arasının darlığı, böbrek havuzunun çıkışının darlığı, idrarın  geri tarafa akışı 3 önemli nedendir.

Gebelik Esnasinda Tani Konulursa
Gebelik Esnasinda Tani Konulursa

Gebelik Esnasında Tanı Konulursa

Hidronefroz hastalığı bazen gebelik takibi esnasında ultrason esnasında tanı konulabilir. Doğumdan sonra da idrar yolu enfeksiyonu, kanlı idrar, karın ağrısı, böbrek yetmezliği gibi sorunlarla belirti verir.

Tanıyla birlikte tedaviye hemen başlanmalıdır. Bebekte bulgular dikkatlice incelenir, gerekirse ameliyat edilir. Ameliyat geciktirilirse böbreğini kaybetme riski çok fazladır.

Hidronefroz hastalığı belirtiler kapsamında değerlendirilmeli, tedavisine hemen başlanılması gereken bir hastalıktır. Gerekirse cerrahi müdahaleye  de hazır olmak gerekir.

Hidronefrozun hamilelikte görülme zamanları genelde 6.haftadan itibaren olabilir. 26.haftadan itibaren ultrasonda görülür.

İdrar yollarında büyümeler ve daralmaların tespiti ile birlikte hastalık adına takip süreci de başlamış demektir. Böbrek büyümesi 18 yaşına kadar çocuklarda da görülebilir.

Tedavi edilen Hidronefroz iyileşmeye hazır bir hastalıktır. Tedavi altında olduğu sürece böbrek yetmezliği riski de azalmaya başlar.

Böbrek büyümesi Kadınlar Kulübü, Böbrek büyümesi tehlikelimi, Böbrek büyümesi belirtileri, Yetişkinlerde böbrek genişlemesi, Yetişkinlerde böbrek genişlemesi belirtileri, Gebelikte böbrek büyümesi belirtileri, Böbrek büyümesi tedavisi, Bebeklerde böbrek büyümesi tedavisi

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sinirsel Kaşıntı Belirtilerine Dikkat! Psikolojik Kaşıntı Nasıl Geçer?