a
  • Haberyum
  • Dünya
  • BM uzmanları: İsrail Filistinli bayanların insan haklarını fecî halde ihlal ediyor

BM uzmanları: İsrail Filistinli bayanların insan haklarını fecî halde ihlal ediyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

BM uzmanları, İsrail güçlerinin Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinli bayan ve kızlara karşı çeşitli cinsel taarruz ve tecavüz cinsleri de dahil olmak üzere gerçekleştirdiği “ciddi insan hakları ihlallerine ait inandırıcı iddialar” konusunda alarma geçti.

‘CİNSEL HÜCUMLARA MARUZ KALIYORLAR’

Uzmanlar Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, “Gözaltındaki Filistinli bayanlar ve kız çocukları, İsrailli erkek subaylar tarafından çırılçıplak soyulmak ve üstleri aranmak üzere çeşitli cinsel akınlara maruz kalıyor.” dedi.

İNSANLIK DIŞI MUAMALE

Uzmanlar, “En az iki Filistinli bayan tutukluya tecavüz edildiği, başkalarının ise tecavüz ve cinsel şiddetle tehdit edildiği bildirildi” diye ekledi.

Yedi BM uzmanı raporlarında, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’da yüzlerce Filistinli bayan ve kız çocuğunun 7 Ekim’den bu yana İsrail ordusu tarafından keyfi olarak gözaltına alındığını söyledi.

Gözaltına alınanlar ortasında “insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye” maruz kaldıklarını bildiren insan hakları aktivistleri, muhabirler ve insani yardım çalışanları da yer alıyor.AŞAĞILAYICI HAREKET

Tutuklular, önemli halde dövülmek, yiyecek, ilaç ve regl pedlerinden yoksun bırakılmak, “aşağılayıcı şartlar altında” fotoğraflarının çekilmesi ve İsrail ordusu tarafından internette yayılması üzere çeşitli istismar biçimlerini sıralıyor.

ACIMASIZ DAVRANIŞ

Şok edici bir raporda, Gazze’de gözaltına alınan Filistinli bir bayanın yağmur ve soğuk havalarda dışarıda bir kafeste yiyeceksiz bırakıldığı belirtiliyor.

Buna cevap olarak yedi BM uzmanı, raporlara yönelik bağımsız ve tesirli bir soruşturma yapılması davetinde bulunarak Tel Aviv’i soruşturmalarda işbirliği yapması konusunda uyardı.

KAYNAK: HABER7

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gazze’de 6 bebekten 1’i şiddetli yetersiz beslenmeyle gayret ediyor