a
  • Haberyum
  • Dünya
  • BM, Suudi Arabistan’ı utanç listesinden çıkardı (Yemen’de evlat ölümleri)

BM, Suudi Arabistan’ı utanç listesinden çıkardı (Yemen’de evlat ölümleri)

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres’in silahlı çatışmalarda evlat ihlalleri hakkındaki yıllık raporu yayımlandı.

BM’nin geçen sene savaş ve çatışma ortamlarında evlatlara yönelik 25 binden ziyade ihlali belgelediği belirtilen raporda, evlatlara yönelik en telaş verici ihlallerin Yemen, Orta Afrika Cumhuriyeti, İsrail, Filistin ve Suriye’de yaşandığına dikkat çekildi.

10 binden ziyade evladın öldüğü ya da sakat kaldığı söz edilen raporda, en çokça evlat vefatının Afganistan’da yaşandığı ve bu ülkeyi Suriye ve Yemen’in izlediği kaydedildi.

Yemen’deki iç savaşta evlat vefatlarından sorumlu tutulan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise, BM’nin ”utanç listesi” olarak da bilinen ”kara listeden” çıkarıldı.

Raporda, ”Yemen’deki koalisyon, hava taarruzları, evlat vefatları ve sakatlanmalarındaki önemli düşüşün akabinde bu listeden çıkarılacak.” denildi.

BM’nin evlatlara yönelik 2 bin 638 evlat ihlali belgelediği Suriye’de ise 147’si 15 yaşının altında 820 evlat, savaşçı olarak kullanıldı.

SURİYE’DE EVLAT SAVAŞÇILAR

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), 283 evlat savaşçı kullanırken, Heyet Tahrir Şam örgütü bünyesinde 245, Suriyeli muhalifler 191, rejim ve rejim yanlısı güçler 15 evlat savaşçı bulundurdu.

Afganistan, İsrail ve Filistin ve Suriye başta olmak üzere savaş ve çatışmaların yaşandığı ortamlarda, 927 mektep ve hastane maksat alındı ve milyonlarca evlat eğitim ve sıhhat hizmetlerinden mahrum bırakıldı.

EVLATLARA YÖNELİK 735 CINSÎ ŞİDDET VAKASI

BM, başta Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Somali ve Orta Afrika Cumhuriyeti olmak üzere çatışmaların yaşandığı yerlerde, evlatlara yönelik 735 cinsî şiddet vakası belgeledi.

Raporda, terör örgütleriyle irtibatlı olduğu düşünülen 2 bin 500’den çokça evladın ise gözaltında tutulduğu, bu evlatlara kurban gözüyle bakılması ve son deva olarak gözaltına başvurulması gerektiği vurgulandı.

ABD, İSRAİL VE RUSYA’NİN İHLALLERİ GÖRÜLMEDİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Evlat Hakları Yöneticisi Jo Becker ise rapora ait yaptığı açıklamada, ”BM Umumi Sekreteri, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerini utanç listesinden çıkarıp, BM’nin evlatlara yönelik önemli ihlaller konusundaki kendi kanıtlarını görmezden gelerek listeye yeni bir utanç ekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Becker, ayrıyeten raporda Rusya’nın Suriye’de, ABD’nin Afganistan’da ve İsrail’in Filistin’deki ihlallerine raporda nokta verilmemesini eleştirdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Zimbabve’de Covid-19’a karşı oruç tutuldu, dua edildi